9. Dostluk ve Barış Rallisi'nin Türkiye ayağı başladı

9. Dostluk ve Barış Rallisinin Türkiye ayağı başladı
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

İSTANBUL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, 9. ​Allgau Orient Ralli-Dostluk ve Barış Rallisi'nin, 20 ülkeden 600 yarışmacıyı bir araya getirmesinin başlı başına bir barış projesi olduğunu belirtti. 

Amerika, Türkiye, Japonya, İtalya, İsviçre ve Bosna Hersek'in de aralarında olduğu 20 ülkeden 20 yaş ve üzeri 300 araç ile 600 rallicinin katılımıyla gerçekleştirilen klasik otomobil yarışının Türkiye ayağı, Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen törenle başladı.

AB Bakanlığı, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, İstanbul Valiliği, Fatih ve Sancaktepe belediyelerince desteklenen yarışın başlangıç etkinliği, renkli görüntülere sahne oldu. 

Törende, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, klasik otomobillere bindi. Çavuşoğlu ve Mutlu, otomobilleri kısa süre kullandı.

Törende konuşan Çavuşoğlu, Almanya'dan başlayıp Ürdün'e uzayacak ralli süresinde, yarışmacıları İstanbul'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, yarışmacıların, bulundukları sürede Türkiye'nin barış ve dostluğa katkısına yakından şahit olacaklarını dile getirdi. 

Alman turistlerin Türkiye'de genelde Antalya'ya geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Antalya'da, Alanya'da yaşayan her bir Alman'ın kendisini evinde hissettiğini anlattı.

Çavuşoğlu, Antalya milletvekili olduğunu hatırlatarak, "Ancak, İstanbul ve Anadolumuzun her bir köşesi aslında bir Antalya'dır. Türkiye'ye gelen kimse kendini yabancı hissetmiyor. Çünkü bizim topraklarımız çok farklı medeniyetlere, kültürlere ev sahipliği yapmıştır" diye konuştu.

Yarışmacıların, yol boyunca bu farklı medeniyet ve kültürlerin izlerini göreceğini ifade eden Çavuşoğlu, katılımcıların Türk insanının misafirperverliğini yakından hissedeceğini vurguladı.

- "Spor, dostluk ve kardeşliktir"

AB Bakanı ve Başmüzakereci , "Spor, her şeyden önce dostluk ve kardeşliktir. Bana göre, spor hiç açılmayan diyalog kanallarını açıyor ve oluşturuyor. Spor sayesinde hoşgörüyü öğreniyoruz. Bugün içinde yaşadığımız kıtada hoşgörüye ihtiyacımız var. Spor, fair play'dir. İnanıyoruz ki Türkiye-AB ilişkileri de bu fair play anlayışı içerisinde devam edecektir. Bu rallinin 20 ülkeden 600 yarışmacıyı bir araya getirmesi bile başlı başına bir barış projesidir" görüşünü dile getirdi. 

Bakan Çavuşoğlu, her iki tarafın da verdiği sözü tutacağını, attığı imzanın yükümlülüğünü yerine getireceğini ve Türkiye'nin AB üyesi olacağını aktardı.

- Otomobiller, Ürdün'deki Suriyelilere hediye edilecek

Yarışmacıların 2. etap sonunda otomobillerini Ürdün'de yaşayan Suriyeli mültecilere hediye edeceğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu konudaki duyarlılık için katılımcılara teşekkür etti.

Çavuşoğlu, Türkiye'de yaşayan 700 bin Suriyeli'ye kendilerini evlerindeymiş gibi hissettirmeye çalıştıklarını kaydetti. Uluslararası gözlemcilerin Lübnan ve Ürdün'de yaşayan Suriyelilerin daha zor şartlar altında yaşadığını söylediğini aktaran Çavuşoğlu, araçların özellikle Ürdün'deki Suriyelilere hediye edilmesinin önemine değindi. 

- Mutlu, rallicilerden dünyanın merkezini görmelerini istedi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu "İstanbulumuza hoşgeldiniz" diye karşıladığı rallicilere, yarışmanın 2. etabında başarı diledi.

Sultanahmet Meydanı'nda Mısır medeniyetinin, Bizans İmparatorluğu'nun ve Osmanlı Devleti'nin kültürel eserlerinin bir arada görüldüğünü dile getiren Mutlu, "Ama göremediğiniz bir yer var. Özellikle rallici dostlarımın orayı görmelerini istiyorum. 200 metre arkada dünyanın merkezinin burada olduğunu gösteren bir taş var. Roma döneminden kalma" diye konuştu.

Mutlu, yarışma sonunda Ürdün'de araçların Suriyeli sığınmacılara hediye edileceğini hatırlatarak, yarışmacılardan Almanya'ya Anadolu'nun sevgisini götürmelerini istedi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, rallinin ana hedeflerinden birisinin dostluk ve barış olduğunu belirterek, yarışmaya 5 yıldır ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Allgeau Orient Ralli Organizasyonu 2. Başkanı Nadir Serin, yarışmayı destekleyen kurumlara teşekkür etti.

Bugün yarışmanın 2. etabını başlatacaklarını dile getiren Serin, "Biz istiyoruz ki yarışma, bütün insanlığa dostluk ve barış getirsin" dedi.

Yarışma, Çavuşoğlu, Mutlu ve diğer protokol üyelerinin başlangıç bayrağını sallamasıyla start aldı.

Etkinliğe Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Türkiye'nin Stuttgart Başkonsolosu Türker Arı da katıldı.

- Türkiye ayağı 17 Mayıs'ta sona erecek

Amerika, Türkiye, Japonya, İtalya, İsviçre ve Bosna Hersek'in de aralarında olduğu 20 ülkeden 20 yaş ve üzeri 300 araç ile 600 rallicinin katılımıyla gerçekleştirilecek klasik otomobil yarışının Türkiye ayağında yarışmacıların ilk durağı Kocaeli olacak.

Ralliciler daha sonra sırasıyla Sakarya, Düzce, Bolu, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Yozgat, Tokat, Ordu, Giresun, Kayseri, Sivas, Nevşehir, Erzincan, Malatya, Tunceli, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Adana, Osmaniye ve Mersin'e uğrayacak.

Rallicilerin 17 Mayıs'ta Mersin'e ulaşmasıyla yarışmanın Türkiye ayağı sona erecek.

Yarışmacılar, 17 Mayıs'ta KKTC'ye gidecek, İsrail ve Filistin'e de uğrayacak ralliciler, finali 22 Mayıs'ta Ürdün'de yapacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com