9 gazeteciye dava açtı

9 gazeteciye dava açtı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, kendisini ırkçılık yapmakla suçlayan 9 gazeteci için hukuki süreci başlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde “Türklük” kavramı ile ilgili yaptığı konuşma sonrası hakarete varan eleştirilere hedef olan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler “Irkçı vekil” sözlerini kullanan 9 gazeteci hakkında hukuki süreç başlattı.

Düşüncelerine herkesten “Olur” beklemediğini fakat yapılan eleştirilerin de dozunun kaçtığını belirten Güler, “Hiçbir zaman ırkçı olarak tabir edilemeyecek insanlardan biri oldum. Irkçı sözü beni rahatsız eder. Çünkü bugün olduğu gibi dün de siyasi çizgim ırkçılığa ve faşizme karşı durmak, mücadele etmek olmuştur. Kaldı ki bu bir hakaret. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da dile getirdiği gibi 'tasmalı medya' söylediklerimi çarptırmak için ellerinden geleni yaptı. Konu bir gazetecinin tarafsızlığından çıktı, hakarete kadar gitti. Bir gazeteci haberine yorum katmamalı. Katacaksa gazeteci olmamalı. Bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Eleştiriye her zaman açığım ama hakareti kendine görev sayanlar için de boş durmayacağım. 9 kişi hakkında bu konuyla ilgili olarak hukuk yoluna başvurdum” dedi. Sözleri sonrası toplumdan çok önemli tepkiler aldığını belirten Güler konunun sadece yandaş medyanın aktardığı gibi kötü yorumlarla özetlenemeyeceğini belirtti.
 
Gazetecilerin hakaretlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan da işittiğini belirten Güler “Başbakan hakkında dava açmayacağım. Ben o günkü konuşmalar ile ona siyasi bir dava açtım. Gelen tepkilere bakacak olursak o davayı da kazandım. Onun 'Irkçı' sözleri için dava açmaya gerek duymuyorum” dedi.
 
GÜLER NE DEMİŞTİ?
 
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in TBMM'de 'Anadilde Savunma Hakkı'yla ilgili kanun tasarısının görüşülmesi sırasında yaptığı, ''Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz'' demişti. Güler sözleri sonrası ortaya çıkan gerçeklerin haklılığını bir kere daha kanıtladığını söylemiş, Başbakan'ın anayasa ile ilgili planlarını gün yüzüne çıkardığını söylemişti. (MRK)
Yenigün
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com