9 Milyon Emekliye Zam Müjdesi!

9 Milyon Emekliye Zam Müjdesi!
Memur-işçi emeklileri arasındaki zam ayrımı sona eriyor. Torba Kanun Tasarısı'na göre; memur emeklisine yapılan yüzde 4'lük zamdan tüm emekliler yararlanacak.

Emekliye yeni bir zam müjdesi geldi. Yıllardır tartışma konusu olan memurişçi emeklileri arasındaki zam eşitsizliği, Anayasa'da yapılan değişikliğin ardından ortadan kalkıyor. Memur ile işçi ve Bağ-Kur emeklisi arasındaki zam eşitsizliğini sona erdirmek isteyen hükümet, Torba Yasa Tasarısı'na yeni bir düzenleme koydu. Böylece memur emeklilerine yapılan yüzde 4'lük zam, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de uygulanacak. Düzenleme emeklilerin zamlarının 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmasını da sağlayacak. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına bugüne kadar, gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılıyordu.

EN DÜŞÜK BAĞ-KUR MAAŞI 597 TL
2010'un ikinci yarısında enflasyon yüzde 2.72 olarak gerçekleştiği için işçi ve Bağ-Kur emeklilerine, 2011 yılının ilk yarısı için enflasyon oranında zam yapılacaktı. Memur emeklileri ise yüzde 4'lük zamdan yararlanacaktı. Geçtiğimiz aylarda kabul edilen Anayasa değişiklikleri kapsamında ilgili düzenlemeye memurların toplu sözleşme görüşmelerinden emeklilerin de yararlanmasına yönelik düzenleme konuldu. Yeni düzenleme ile en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı 597 liraya yükselecek.

'40-50 LİRA FAZLA ALACAĞIZ'
Zam eşitsizliğinin giderilecek olması SSK ve Bağ-Kur emeklilerini sevindirdi. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Kazım Ergün, enflasyon oranında zam yapılması halinde emeklilerin kaybının olacağını belirterek, "Düzenleme ile emekliler 40-50 TL fazla zam almış olacak. Sevindirici bir gelişme" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com