9. Rekabet Kongresi

9. Rekabet Kongresi
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Onatça:

İSTANBUL (AA) - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, "Türkiye'de son yıllarda yaşanan iş kazaları ile bu kazalar sonucu gerçekleşen ölümlerin ve yaralıların sayısı kabul edilemeyecek bir düzeye ulaşmıştır" dedi.

Onatça, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ile TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu (REF) tarafından düzenlenen ve sektörlerin rekabet gücünün ele alındığı "9. Rekabet Kongresi"nin açılışında, geçtiğimiz hafta Soma'da yaşanan maden faciasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Soma'da yaşanan kazada 301 maden işçisinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Onatça, "Türkiye'de son yıllarda yaşanan iş kazaları ile bu kazalar sonucu gerçekleşen ölümlerin ve yaralıların sayısı kabul edilemeyecek bir düzeye ulaşmıştır. Bizim arzuladığımız sadece büyüyen bir ekonomi hedefi değil, ülkemizi aynı zamanda yurttaşlarının güven içinde yaşadığı ve en önemlisi güvenli çalışma ortamına sahip olduğu bir ülke seviyesine çıkarmaktır" diye konuştu.

Onatça, Türkiye'nin arzu ettiği gelişmişlik seviyesine ulaşması için TÜRKONFED olarak sanayinin, üreticilerin ve KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmayı da temel hedefleri olarak gördüklerini anlattı. 

Bu misyon doğrultusunda bölgesel ve sektörel kalkınma vizyonları geliştirerek uluslararası entegrasyona ve Türkiye'nin rekabet gücünün artırılmasına destek olacak çalışmalar yaptıklarını ifade eden Onatça, TÜRKONFED olarak geçen ay Avrupa Esnaf ve Sanatkar KOBİ'ler Birliği'ne (UEAPME) üye olduklarını söyledi.

Türkiye'nin son dönemde yavaş büyüme, yüksek cari açık, yüksek enflasyon sarmalına girdiğini belirten Onatça, şunları kaydetti:

"2014 yılı büyüme beklentisi IMF'ye göre yüzde 2,3, Merkez Bankası beklenti anketine göre ise yüzde 2,8 seviyesine kadar geriledi. Bu kapsamda bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Rekabet Kongresi'nin, 'Rekabetin Bel Kemiği: İmalat Sanayisi' konusunu ele almasını çok önemli buluyoruz. Zira hepinizin malumu olduğu üzere imalat sanayi, diğer sektörlere yayılım etkisi dolayısıyla ülke ekonomisi için çok kritik bir önem arz ediyor. Unutmayalım ki hammadde üretimi de hizmetler sektörü de imalat sanayi için yapılır."

Türkiye'deki üreticilerin iç talepteki daralmanın etkisini ihracat ile dengeleme fırsatı yakaladığına işaret eden Onatça, bu performansın yine de yeterli olmadığını vurguladı.

Onatça, ihracatta yüksek teknoloji ürünlerinin payının azlığından yakınarak, bu durumun cari açığı da arttırdığını vurguladı.

Ürün bileşiminde düşük ve orta teknolojili ürünlerin ağırlığının, Türkiye'nin orta gelir tuzağında olmasına da yol açtığını ifade eden Onatça, "Türkiye bir taraftan ekonomisini büyütürken diğer taraftan daha süratli demokratikleşme adımları atmak zorundadır. Unutmayalım ki, önemli olan gelişmiş ekonomi ile gelişmiş demokrasiyi hayata geçirebilmektir" değerlendirmesini de yaptı.

 

-"İmalat Sanayi Sektörleri Rekabet Göstergeleri Raporu" 

 

TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan da, konferans kapsamında lansmanı yapılan "İmalat Sanayi Sektörleri Rekabet Göstergeleri Raporu" hakkında bilgi verdi. Devlet ve özel sektörün, birim verimlilik konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını savunan Yavan, Türkiye'nin, yüzde 15 seviyesindeki birim başı verimliliğine dikkati çekti.

"Bir bardak üretiyorsunuz, verimlilik yüzde 15 sevilerinde, bu oran İskandinav ülkelerinde yüzde 50 civarında" diyen Yavan, aksi halde Türkiye'nin büyüme hedeflerini yakalamayacağını savundu.

Raporda birim başı verimlilik temelinden hareket edildiğini dile getiren Yavan, şunları söyledi:

"Sektörler itibariyle verimlilik düzeyi nedir, verimlilik düzeyini belirleyen unsurlar nelerdir ve devlet burada ne yapabilir gibi konuları irdeledik. Rekabetin tek belirleyicisi verimlilik. Verimliyseniz rekabet gücünüz yüksektir. Raporda 6 sektör seçtik, sanayi stratejisinde de stratejik sektör olarak yer alan sektörler bunlar. Rapor içinde yer alan giriş-çıkış istatistikleri hiç bir yerde yer verilmeyen bir parametre. Bu parametrede sektörde batan firmaların ve sektöre giren firmaların istatistiğine baktık. Hemen arkasından batan firmaların yoğun olduğu sektörlerde verimlilik daha mı yüksek ona baktık. Raporda bu tür çapraz analizler var."

Raporun bazı politikalar için temel oluşturduğuna işaret eden Yavan, verimlilik kapsamında bu analizlerin doğru okunması halinde doğru politikaların oluşturulabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com