“9.Ritmin Günü” Konseri"

“9.Ritmin Günü” Konseri"
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, 10 Şubat Perşembe, saat 20.00'de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, dünyaca tanınan büyük ritim ustalarını, 10 Şubat Perşembe, saat 20.00'de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.

Okay Temiz'in düzenlediği konser programı kapsamında;
Okay Temiz (perküsyon), Giovanni Hidalgo (conga), Yamar Thiam (Talking Drum), Ahmet Özden (zurna), Şenova Ülker (trompet), Çağdaş Oruç (T. Saksofon), Emir Ersoy (piyano), Ebru Ayarcı (Djembe), Tom Camidge (Djembe) ile 80 kişilik “Okay Temiz Ritim Atölyesi” ve birçok usta müzisyen aynı sahnede buluşacak…

2002 yılından itibaren her yıl usta müzisyen Okay Temiz'in doğum gününde, gerçekleşen “Ritmin Günü” konserlerinin, bu yıl dokuzuncusunu dünyaca tanınmış ritim ustalarıyla kutluyor. 10 Şubat Perşembe, saat 20.00'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nın desteğiiyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak konserin biletleri Biletix'den satılıyor.


Her yıl geleneksel olarak yapılan “Ritmin Günü” konseri, dünyanın usta ritimcilerini ve farklı müzik çevrelerini bir araya getirerek dünya ritimlerinin buluştuğu coşkulu bir müzik şöleni ve ritim festivaline dönüştürülüyor.


Yurtdışında uzun yıllar yaşayarak sayısız konser ve albüme imza atan ve ardından 1998'de Türkiye'ye dönen Uluslararası müzik yıldızlarımızın başında gelen vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz; Hindistan'dan Senegal'e, İngiltere'den Küba'ya ve de Türkiye'ye dünyaca ünlü virtüöz sanatçıların katılımıyla dünya ritimlerini İstanbul'da buluşturmaya devam ediyor.

9. “Ritmin Günü” konserinde Okay Temiz'in (Perküsyon) yanısıra, Porto Riko asıllı dünyaca ünlü virtüöz müzisyen Giovanni Hidalgo yeralıyor. 1963'de doğan Latin ve Caz müziği çevrelerinin gelmiş geçmiş en iyi conga çalan müzisyeni olarak nitelendiren Hidalgo, albüm kayıtları ve konserleriyle çok iz bırakmış değerli bir usta. Yeraldığı albümler ile de en iyi Latin müzisyen dalında birçok defa Grammy ödülü kazanmıştır.

Farklı kültürler, farklı yaşamlar ortak bir dilde, ortak bir şölende, RİTİM'de buluşacak. Dünyanın her yerinden gelen müziğin ritimleri ile jazz tınılarının buluşması, ustaların ilginç sahne şovlarıyla seyircilere unutulmaz anlar yaşatacak.
 


Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı'yı Anıyoruz…

Ahmet Kabaklı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından vefatının 10. yıl dönümü münasebetiyle 9 Şubat 2011 tarihinde Türk Edebiyatı Vakfı'nda panel ve 13 Şubat 2011 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser salonunda “Ahmet Kabaklı'yı anma gecesi” düzenlenecek…

9 Şubat 2011 Çarşamba, saat 17.00 / Türk Edebiyatı Vakfı - Sultanahmet
“Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı'yı anma toplantılarının ilki Türk Edebiyatı Vakfı'nın ananevî Çarşamba Sohbetinde “Alperen'e Vefa” adı altında düzenlenecek. Doç.Dr.Erol Ülgen'in yöneteceği sohbete İsa Kocakaplan, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Ayla Ağabegüm ve Serhat Kabaklı katılıyor.

13 Şubat 2011 Pazar, saat 17.00 / Cemal Reşit Rey Konser Salonu
“10. vefat yıldönümünde Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı'yı Anma Programı”nın ikncisi ise CRR konser salonunda gerçekleştirilecek. Programda; 'Ahmet Kabaklı Fotoğrafları' sergisinin açılışı sonrası Nazlı Ilıcak'ın yönetiminde Sabir Rüstemhanlı, Prof.Dr.Birol Emil, Hasan Celal Güzel, Ali Coşkun ve Yavuz Bülent Bakiler'in konuşmacı olarak katılacağı 'Anma Oturumu' gerçekleştirilecek. Oturum sonrasında ise Esat Kabaklı'nın solist olduğu “Türkülerle Türk Dünyası” konulu bir konser sunulacak.


Türk Edebiyatı Vakfı binası hizmete açılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kabaklı Hoca'nın ölüm yıldönümü olan 8 Şubat günü, iki yıldan fazla süren restorasyon ve tefrîş çalışmasının ardından Türk Edebiyatı Vakfı binasının açılışını yapacak.
Sultan II. Mahmut tarafından Cevrî Kalfa Sıbyan Mektebi olarak yaklaşık iki asır önce yaptırılan ve uzun yıllardır Türk Edebiyatı Vakfı'nca kullanılan bina, titiz bir restorasyon çalışmasıyla ilk yapısına uygun hâle getirildi. Gelenekli “Çarşamba Sohbetleri” yanında, değişik toplantılara ve kurslara ev sahipliği yapacak olan Türk Edebiyatı Vakfı'nın zemin katındaki Kitabevi de “Edebiyat Kıraathanesi” adıyla genişletildi. Bu mekânda kitap ve her türlü kültür ürünlerinin yanı sıra okuma ve sohbet salonları da bulunacak; imza günleri ve kültür faaliyetleri düzenlenecek.

Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı kimdir

Harput'ta (Elâzığ) 1924'te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Elâzığ'da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1948 yılında mezun oldu.
Diyarbakır Lisesi ve Aydın Lisesi edebiyat öğretmenliklerinde bulunduktan sonra, 1957 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Paris'e staja gönderildi. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu ve Atatürk Eğitim Enstitüsü'nde hocalık yaptı.
Öğretmenlik yıllarında Ankara Hukuk Fakültesi'ni de bitirdi ve kısa bir müddet avukatlık mesleğini yürüttü.
Tercüman gazetesinin açtığı (1956) bir yarışma neticesinde basın dünyasına girdi ve yaklaşık yarım asır, “Gün Işığında” başlığı altındaki köşe yazılarıyla, konferansları ve sohbetleriyle geniş kesimleri aydınlattı.
Genç yetenekleri edebiyatımıza kazandırmak, kültürümüzü yaşatmak ve zenginleştirmek gayesiyle 1970'te Edebiyat Cemiyeti'ni, 1972'de Türk Edebiyatı dergisini ve bundan altı yıl sonra da (1978'de) Türk Edebiyatı Vakfı'nı kurdu.
Edebî ve fikrî eserleriyle ve Türk insanının duygularına tercüman olan yazılarıyla her zaman hatırlanacak olan Ahmet Kabaklı hoca, 8 Şubat 2001 tarihinde aramızdan ayrıldı.
Ahmet Kabaklı Hoca'nın pek çok eserinin yanı sıra 2 büyük eseri çok ses getirmiştir. Bunlardan biri 14 baskı yapan “Türk Edebiyatı” adlı 5 büyük ciltlik eseri diğeri de “Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletleri'nin kuruluşundaki iman temellerini anlattığı ve 27 baskı yapan “Temellerin Duruşması” adlı eseridir.

Yayımlanmış eserleri:

Türk Edebiyatı (14 baskı yaptı);  Temellerin Duruşması 1 ve 2 (27 baskı yaptı);  Kültür Emperyalizmi; Müslüman Türkiye; Mâbet ve Millet; Mehmet Âkif;  Yunus Emre; Mevlâna; Sultanüşşuara Necip Fazıl;  Şâir-i Cihan Nedim;  Şiir İncelemeleri;  Çağlara Hükmedenler;  Türkiye'yi Yoğuranlar;  Güneydoğu Yakından;Doğudan Doğuş;  Millete Vurulan Canlı Pranga: Bürokrasi;  Alperen;  Devlet Felsefemiz;  Ejderha Taşı (çocuk kitabı); Charles Dickens'tan “Tuhaf Bir Macera” (tercüme); Ahmet Rasim'in “Şehir Mektupları” (sadeleştirme);  Giritli Aziz Efendi'nin “Muhayyelât”ı (sadeleştirme); İslâm'la Kaynaşmış Türk Edebiyatı;  Tasavvuf, Tarikat ve Edebiyat;  Divan Edebiyatı,  Fâtih ve İstanbul

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com