9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Karşıkaya: - "Kapalı alanlarda sigara içilmemesinin halkımızın sağlığı üzerine olumlu etkileri artık ortaya çıkmaya başlamıştır. Örneğin, solunum yolu enfeksiyonları ve astım krizi nedeniyle yapılan başvurularda yüzde 20 civarınd

Uşak Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Karşıkaya, "Dumansız Hava Sahası" uygulamasıyla kapalı alanlarda sigara içilmemesinin vatandaşların sağlığı üzerine olumlu etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını, solunum yolu enfeksiyonları ve astım krizi nedeniyle hastanelere yapılan başvurularda yüzde 20 civarında azalma tespit edildiğini bildirdi.

Karşıkaya, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Dumansız Hava Sahası" konusunda farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarında kamu kuruluşlarının yanı sıra pek çok sivil toplum örgütünün de halkı bilinçlendirme çalışmaları yaptığını belirterek, uygulamanın sigara içen ve içmeyen vatandaşlarca yüzde 95 destek gördüğünü bildirdi.

"Dumansız Hava Sahası" uygulamasıyla kapalı ortamlarda havadaki partikül miktarlarında ciddi azalmalar tespit edildiğini dile getiren Karşıyaka, şunları kaydetti:

"Kapalı alanlarda sigara içilmemesinin halkımızın sağlığı üzerine olumlu etkileri artık ortaya çıkmaya başlamıştır. Örneğin, solunum yolu enfeksiyonları ve astım krizi nedeniyle yapılan başvurularda yüzde 20 civarında azalma tespit edilmiştir. Sigara içen nüfusumuz 2008 yılında 16 milyon kişi iken, yaklaşık 2 milyon kişi sigarayı bırakmış ve sigara içen nüfus 14 milyona düşmüştür. 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren kanun sonrasında, Türkiye'de son 15 yılın en düşük sigara satışı gerçekleşmiştir."

- "Bugün sigarayı bırakmanın için tam zamanıdır"

Karşıyaka, sigara kullanımının en öldürücü toplumsal zehirlenme olayı olduğunu, her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu anımsattı.

İnsanları sigaraya bağımlı hale getiren maddenin nikotin olduğunu, nikotinin de kalp atışlarını hızlandırdığını, tansiyonu yükselttiğini, kanın pıhtılaşma riskini arttırdığını ifade eden Karşıyaka, şöyle devam etti:

"Sigara dumanındaki karbonmonoksit, kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır, dokular yeterince oksijen alamadığından egzersizde çabuk yorulma ortaya çıkar. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin yüzde 35'inin, kadınlarda ise yüzde 15'inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90'ının nedeni sigaradır. Sigara içmeyen ancak dumanına maruz kalanlarda akciğer kanseri riski 3 kat artmıştır. Sigara içenlerde akciğer kanseri dışında ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riski 30 kat artmıştır. Sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebidir. Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar, bacak kangrenine neden olur. Sigara içen kadınlarda, düşük yapma, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, kısırlık, doğum kontrol hapı kullanan grupta kalp krizi geçirme riski yüksektir. Erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olur. Ülser riski artar, iyileşme gecikir. Ciltte kuruma, sedef hastalığı, gözde katarakt ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Bugün sigarayı bırakmanın için tam zamanıdır. Kendi başınıza yapamıyorsanız veya yapamadığınızı düşünüyorsanız, polikliniğimizden yardım alınız."

Muhabir: Fatih Doğan
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com