9 TCDD çalışanının yargılanmasına devam edildi

9 TCDD çalışanının yargılanmasına devam edildi
Kütahya'da 27 Ocak 2008'de meydana gelen ve 9 kişinin ölümü, 21 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasında sorumlulukları bulunduğu iddia edilen 9 TCDD çalışanının yargılanmasına devam edildi.

Kütahya'da 27 Ocak 2008'de meydana gelen ve 9 kişinin ölümü, 21 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasında sorumlulukları bulunduğu iddia edilen 9 TCDD çalışanının yargılanmasına devam edildi.

Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın üçüncü duruşmasında, tutuksuz sanıklardan şube şefi Mustafa Kurnaz, kısım şefi Tarık Yalçın ve yol çavuşu Hasan Uğur hazır bulundu. Diğer sanıklar Enver Timurboğa, Mustafa Süheyl Özdemir, İsa Apaydın, Ali Yılmaz, Yıldıray Başol ve Kadir Kunter ise duruşmaya katılmadı.
Sanık avukatlarından Salih Ekizler, keşif yapılmasıyla ilgili önceki duruşmada dile getirdiği talebini yineledi.
Mahkeme heyeti, keşif yapılmasıyla ilgili kararın sonraki duruşmalara bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

-OLAY-
İstanbul-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi, 27 Ocak 2008'de, Kütahya-Afyonkarahisar güzergahındaki Çöğürler ile Değirmenözü istasyonları arasında raydan çıkmış ve iki vagonu devrilmiş, tren şefi Ahmet Sarıkaya, yolcular Yusuf Açıkgöz, Mehmet Börek, Kerim Yarar, İbrahim Doğan, Kadir Mıngır, Recep Ildız, Cengiz Güler ve İbrahim Levent ölmüş, 21 kişi yaralanmıştı.
Olay günü gözaltına alınan iki makinist aynı gün Cumhuriyet Savcılığınca serbest bırakılmış, tutuklanan şube şefi Mustafa Kurnaz ve kısım şefi Tarık Yalçın kefaletle, yol çavuşu İbrahim Demirel ise kazada sorumluluğu olmadığı gerekçesiyle daha sonra tahliye edilmişti.
Kazada sorumluluğu bulunduğu iddia edilen 9 TCDD görevlisi hakkında ''taksirle yaralanmaya ve ölüme sebebiyet verme'' suçundan dava açılmıştı.
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve Kimya-Metalurji Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetinin 24 Nisan 2008'de Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği raporda, ''kaza anında Pamukkale Ekspresi'nin hızının tarife tablosundaki öngörüldüğü gibi saatte 65 kilometre olduğunun belirlendiği, makinistlerin hız limitine uyduğunun anlaşıldığı, makinistlerin kusur ve sorumluluğunun bulunmadığı'' kaydedilmişti.
Tutuksuz sanıklar hakkında verilen yurt dışına çıkış yasağı, geçen nisan ayındaki duruşmada kaldırılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com