9. Türkiye Muhasebe Forumu

9. Türkiye Muhasebe Forumu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik:

AYDIN (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Biz 77 milyon birlikte Türkiye'yiz ve kimse diğerini bu ülkenin sınırlarının dışına çıkarma hakkına ve yetkisine sahip değil" dedi.

Biz 77 milyon birlikte Türkiye'yiz ve kimse diğerini bu ülkenin sınırlarının dışına çıkarma hakkına ve yetkisine sahip değil" dedi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen "9. Türkiye Muhasebe Forumu"nun açılış törenine katılarak bir konuşma yapan Çelik, Aydın’ın tarih, turizm, tarım ve tabii güzellikler kenti olduğunu, Allah’ın bu bölgeye cömert davrandığını belirtti.

“Aydınlı da cömertliğini CHP’den yana kullanıyor” sözleriyle espri yapan Çelik, Aydınlı’nın demokratik tercihine saygı duyduklarını, seçimlerin hayırlı olmasını temenni etti.

TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı’nın konuşmasında hükümete tenkitlerde bulunduğunu, “bıçak kemiği dayandı, sabrın sonuna geldik” şeklindeki ifadelerinin çok sıkıntılı olunduğunu gösterdiğini anlatan Çelik, “Kendisi birçok şikayette bulunduktan sonra ‘lütfen bunları şikayet olarak kabul etmeyin’ diyor. Şikayetse, sitemse, tenkitse başüstüne. Bu üslupla, nezaketle dile getirdiğiniz şikayetlerinizi asla yadırgamayız. Eğer biz sizin hükümetinizsek siteminizi de şikayetinizi de, tenkitinizi de oraya yapacaksınız, gidip Putin’e, Merkel’e şikayet edecek haliniz yok. Sitemse eyvallah, sitem de sevgiden doğar, sevdiğiniz için sitem ediyorsunuz” dedi.

TÜRMOB ile ilgili “CHP’nin arka bahçesiymiş” gibi bir algının bulunduğunu, kurumun hiçbir partinin arka bahçesi olmaması ve hiçbir partiyle özdeşleşmemesi gerektiğine işaret eden Çelik, isminin başında "Türkiye" yazan bu kurumun tüm ülke ile özdeşlemesi gerektiğini kaydetti.

TÜRMOB Başkanı Sanlı’nın bazı sorunlarını defalarca dile getirmelerine rağmen çözüm bulamadıklarını söylediğine dikkati çeken Çelik, “Bizim memlekette bir, iki kere söyleyerek kolay kolay problem çözemiyoruz. Her sondajdan petrol çıkmıyor, petrol çıkıncaya kadar sondaja devam. Eğer haklı olduğunuza inanıyorsanız ısrar edin” diye konuştu.

Hüseyin Çelik, kendisinin mali müşavirlikten, muhasebe işlemlerinden anlamadığını ancak gözlemlediği kadarıyla TÜRMOB ile kamudaki paydaş kurumlar arasında diyalog eksiği olduğuna inandığını bildirdi.

Kamu Gözetimi Kurumu Başkanı Ahmet Baş ile bu toplantı öncesi görüştüğünü, bugünkü toplantının ardından TÜRMOB Başkanı Sanlı ile kendisini görüştüreceğini, bu toplantıda kendisinin de hakemlik yapacağını ve bu meseleleri çözeceklerine inandığını anlatan Çelik, “Hiç kimse yüzde 100 haklı ya da haksız değil, mesele hep banacı olmamakta. ‘Olma keser gibi hep bana bana, ol testere gibi bir sana bir bana’ demişler. Bu testereyi çalıştırmamız lazım. İlgili merciler nezdinde sizin sözcülüğünüzü yapmak bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu. 

- "Kız niteliğinde oğlan"

Kamu kurumu niteliğinde sivil toplum örgütü kavramına anlam veremediğini de söyleyen Çelik, kamu alanı ile sivil alanın ayrı olması gerektiğini, mevcut kamu yararına sivil toplum örgütlerin durumunun “kız niteliğinde oğlan, oğlan niteliğinde kız kavramına” benzetilebileceğini savundu. 

AK Parti hükümetleri döneminde meslek mensuplarının birçok hakkı elde ettiğine dikkati çeken Çelik, getirdikleri nispi temsil sisteminin birlik yönetimleri tarafından olumsuz karşılansa da çoğunluğun temsili açısından daha faydalı sonuçlar getirdiğini söyledi.

Kamu Gözetimi Kurumunun AB ile yürütelen üyelik müzakerelerinde “Şirketler Hukuku” faslının açılmasının bir şartı olarak gündeme geldiğini hatırlatan Çelik, yetki aşmaları varsa bunların oturulup konuşulabileceğini, kendisinin bu alanda moderatörlük yapma görevini üstlenebileceğini belirtti.

Maliye Bakanlığı’nın tüm tebliğlerini tek çatı altında toplamayla ilgili çalışma yürüttüğünü, muhasebe ve mali müşavirlik meslek grubuna yönelik yayınlanmamış yönetmeliklerin en kısa zamanda yayınlanması yönünde talimat verildiğini aktaran Çelik, TÜRMOB’un sürekli eğitim merkezi kurma talebini desteklediğine değindi.

Meslek mensuplarına yönelik bazı vergi istisnalarıyla ilgili düzenlemelerin Gelir Vergisi içinde değerlendirileceğini, bu yasanın sürüncemede bırakıldığı görüşlerinin doğru olmadığını anlatan Çelik, “Egzersiz olsun diye kanun çalışması yapmıyoruz, yeni gelir vergisi kanunu çıkacak, canınızı sıkmayın” ifadelerini kullandı.

KDV ve muhtasar beyannamelerin birleştirilmesi önerilerine Maliye Bakanlığı’nın da sıcak baktığını anımsatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Usulüne uygun, size yakışan nezaketle, tenkit edin, şikayette bulunun. Ama tahkir ve tezyife dönüştüğü zaman kimse muhatap almaz, kimse ciddiye almaz. Bizim birlikte halledemeyeceğimiz hiçbir problem yok. Mesele şudur, biz bu ülkede birlikte yaşıyoruz. Birbirimizin siyasi kanaatini, dünya görüşünü paylaşmasak bile, yaşam tarzını farklı da olsa şunu unutmayalım. Biz 77 milyon birlikte Türkiye'yiz ve kimse diğerini bu ülkenin sınırlarının dışına çıkarma hakkına ve yetkisine sahip değil. Biz bir arada yaşamaya mecbur değil mahkumuz. Ya birbirimizin gırtlağını sıkarak birlikte yaşayacağız. Ya da farklılıklarımızı, çeşitliliklerimizi muhafaza ederek demokratik çoğulculuk içerisinde birbirimizi anlayarak birlikte yaşayacağız. Herkes bizi sevmek zorunda değil ama birbirimizi saymak zorundayız.” 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com