9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Eskişehir'de yapıldı

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Eskişehir'de yapıldı
Bu yıl "Gelin Tanış Olalım" sloganıyla dokuzuncusu yapılan Türkçe Olimpiyatları'nın Eskişehir ayağı yapıldı.

Bu yıl 'Gelin Tanış Olalım' sloganıyla dokuzuncusu yapılan Türkçe Olimpiyatları'nın Eskişehir ayağı yapıldı.
Atatürk Stad'ında yapılan şölene binlerce kişi katıldı.20 ülkeden 57 öğrenci söyledikleri şarkılar ile oynadıkları halk oyunları ile izleyenlerin begenisini kazandılar.
Türkçe Olimpiyatları Eskişehir Şöleni'ne AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı, Ülker Can, Salih Koca, CHP Milletvekili Kazım Kurt, Vali Mehmet Kılıçlar, İl Emniyet Müdürü Naci Kuru, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ile futbolcular katıldı.
Afganistan, Irak, Azerbaycan, Moldova, Endonezya, Kazakistan, Bangladeş ve Afrika ülkelerinden gelen 57 öğrencinin seslendirdiği, şiir, şarkı ve halk Oyunları gösterileri izleyicileri zaman zaman sevindirdi, zaman zaman da hüzünlendirdi. İzleyiciler, öğrencilerin şarkı ve Oyunlarını da alkış yaparak eşlik etti. En büyük alkışı ise yöresel kıyafetli Afrikalı çocukların oynadığı Harman Dalı, Azeri öğrencilerin Kafkas dansı aldı.
Olimpiyatların Eskişehir ayağı Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Çetin, Türkçe Olimpiyatlarının bir evrensel sorumluluk üstlenmenin ürünü olduğunu söyledi. Çetin, Türkçe Olimpiyatlarının arkasında çekilen çilelerin, ızdırapların ve zor süreçlerin yattığını vurguladı. Düzenlenen bu programların buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu dile getiren Çetin, 'Buz dağının görünmeyen kısmında çekilen mücadeleler, zor süreçlerden geçilerek kurulan okullar. Burada o buz dağının önündeki yiğitleri saygıyla selamlıyorum ve onlara millet olarak teşekkür borçluyuz' dedi.
Vali Mehmet Kılıçlar ise Yunus Emre'nin yurduna gelenleri, Türkiye'yi, Eskişehir'i dünyaya tanıtanlara büyük minnet sunduğunu dile getirdi. Türkçe Olimpiyatlarının bir sevgi atmosferi olduğunu ifade eden Vali Kılıçlar, 'Bulundukları ülkede Türkçemizi en iyi şekilde öğreten, bayrağımızı dalgalandıran öğretmen, idareci ve emeği geçenlere Eskişehir halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu etkinlik medeniyetlerin kaynaşmasını sağlıyor, toplumlara hoşgörü ve sevgiyi aşılıyor. Herkes hoşça kalsın ama Yunusca kalsın. Dünyanın bu modern Yunuslarına, sevgi ustalarına sevgi ve selamlarımızı sunuyorum' şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ayhan Kavas ise Türkçenin dünya dili olması konusunda katkı verenlere büyük minnet duyduklarını kaydetti. Türkçenin çocuklarının dünya barışına büyük katkı sunacaklarını belirten Kavas, 'Bu organizasyonu yapanlara ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren öğretmen kardeşlerimizi şükranlarımı sunuyorum' dedi.
Program sonunda protokol ile öğrenciler sahnede hep birlikte 'Yeni dünya' şarkısını seslendirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com