"90 gün inci kefali orucu tutun"

90 gün inci kefali orucu tutun
Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin neslinin korunması amacıyla 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde uygulanan avlanma yasağı başladı

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, "275 gün balık yemek serbest. Lütfen 90 günlük süre içinde inci kefali orucu tutun. İnci kefalini yemeyin, almayın, satmayın" dedi.

Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin neslinin korunması amacıyla 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde uygulanan avlanma yasağı başladı.

3 bin 713 kilometrekare yüz ölçümüyle Türkiye'nin en büyük gölünün tuzlu ve sodalı suyunda neslini sürdüren inci kefali, üreme döneminde tatlı su ağızlarına göç ediyor. 

Göç sırasında suyun tersine doğru yüzen ve karşılarına çıkan engelleri aşmak için verdiği mücadeleyle eşsiz görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayan inci kefalinin neslinin yok olmaması için Van Valiliği öncülüğünde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğa Gözcüleri Derneği tarafından yapılan çalışmalarla kaçak avcılık engellenmeye çalışılıyor. 

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Gölü'nün tuzlu suları üremesine izin vermediği için büyük sürüler halinde akarsulara göç eden inci kefalinin bu yolculuğunda insanlara muhteşem bir görsel şölen sunduğunu söyledi.

Balıkların akarsularda karşılarına çıkan engelleri aşmak için adeta uçtuğunu ve yoğun balık sürülerinin suda inanılmaz bir görüntü oluşturduğunu dile getiren Sarı, bu sezonda tatlı su kenarlarında yaşayan kaplumbağa, yılan, martı gibi canlıların da hasretle balıkların göçünü beklediğini ifade etti.

-"Balıklar derelere ilahi bir sevkle göç ediyor"

Kaçak avcılığın önlenmesi ve inci kefalinin neslinin korunması için 20 yıldır mücadele ettiklerine dikkati çeken Sarı, şöyle konuştu:

"Doğal olmayan ve inci kefalini hasretle bekleyen başka bir grup var. Bunlar da kaçak avcılar. Bunlar bir yıl boyunca yatıyorlar hiçbir şey üretmiyor ve çalışmıyorlar. Üreme döneminde de kaçak avcılık yaparak geçinmeye çalışıyorlar. Bu nedenle 15 Nisan-15 Temmuz arasında balıkların avlanması yasak. Balıklar derelere gezmek için veya kentte efsaneleşen 'toprak kokusuna gitmek' üzere değil, ilahi bir sevkle, 'Git derelere yumurtanı bırak, çoğal, neslini devam ettir' komutunu aldığı için göç ediyor."

- Bakanlıktan para yardımı

Sarı, her yıl üreme dönemi öncesinde Van ve Bitlis valilikleri öncülüğünde koordinasyon kurulu toplantıları gerçekleştirerek alınması gereken önlemlerle ilgili kararlar aldıklarını anımsatarak, bu yıl çalışmalara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da ayırdığı bütçe ile katkı sunduğunu dile getirdi.

Bakanlığa katkılarından dolayı teşekkür eden Sarı, şunları kaydetti:

"Gelen parayla kaçak avcılıkla mücadele için birtakım tedbirler alındı. Jandarmanın yerinde tedbir alması için jandarma birimlerine sivil araçlar kiralandı. Ayrıca ilgili tüm kurumların da kaçak avcılığın önlenmesi, kaçak avlanan balıkların sevki, satılması, saklanması gibi konularda alacakları önlemler belirlendi. Ancak balıkların korunması için vatandaşların da gereken duyarlılığı göstermesi ve inci kefalini sahiplenmesi gerekiyor. Vatandaşların da tepkisini ortaya koymasıyla kaçak avcılık istediğimiz seviyeye inecektir."

- "90 gün inci kefali orucu tutun"

İnci kefalinin yavrulamak için derelere göç ettiğini, yavrulamak üzere olan bir hayvanı katletmenin de dini inançlarda, örf ve adetlerde yeri olmadığını belirterek, "Onun için kaçak avcılığa niyet eden insanlara sesleniyorum, 90 gün balık avlamayın. 275 gün balık yemek serbest. Lütfen, 90 günlük süre içinde inci kefali orucu tutun. İnci kefalini yemeyin, almayın, satmayın. Gördüğünüzde buna müdahale edin. Bir balığın karnında 10 bin yumurta var. Dereden avlayarak tükettiğiniz balık bir balık değil. İnci kefalini üreme dönemi boyunca koruyalım ki 'bir balık, bin balık olsun' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com