92 yaşında hala işinin başında

92 yaşında hala işinin başında
Kütahya'da 1921 doğumlu Mehmet Yılmaz, bir asra varan yaşına rağmen çalışkanlığıyla gençlere adeta taş çıkartıyor.

Pekmez Pazarı'ndaki dükkanını her gün açan Yılmaz, "Çalışan insan yaşlanmaz' diyerek çevresine örnek oluyor.

Hayat felsefesini, "Allah çalışana verir" düsturuna göre kuran ve çocukluk yıllarından itibaren çalışan Mehmet Yılmaz, 92 yaşında olmasına rağmen her gün battaniye ve seccade satışı yaptığı dükkanına gelerek çalışmaya devam ediyor.

İnsanların fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini savunan Yılmaz, 1934 yılında başladığı iş hayatında soyadı gibi asla yılmadan çalıştığını kaydetti.

Uşak doğumlu olan ve o yıllarda Uşak ilinin Kütahya’nın ilçesi olduğunu belirten Yılmaz, ilk dükkanını 1937 yılında Kütahya’da açtığını anlattı.
1941 yılında askere gittiğini ve 4 yıl askerlik yaptığını kaydeden Yılmaz, "Askerden geldikten sonra bir süre bakırcılarda çalıştım. Daha sonra Pirinç Hanı'ndaki dükkanı mı açtım. Daha sonra burayı aldık. Bir sürü bir şeyler yaptık fakat şu var insanların hayatta şansı olacak. Çok çalıştım ancak şans tutmadı. Şunu da belirteyim hiçbir zaman dürüstlükten şaşmadım. Kimsenin canını yakmadım. Herkesin bir alışkanlığı vardır. Bazı insanlar gezmeyi, rahat etmeyi, onu bunu şunu sever. Ben onu sevmiyorum. İhtiyaç olduğu için değil ancak bu bir alışkanlık” dedi.
Uşak’ta dokuma fabrikası açtığını ancak daha sonraki yıllarda kapatmak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, şu anda üretim yapmadığını ve alıp satarak ticaret yapmaya çalıştığını ifade etti.

Vücudunun el verdiği kadar çalışmaya devam edeceğinin altını çizen Yılmaz, “Allah çalışanı sever. Allah çalışana verir. Çalışan insanın kimsenin malında mülkünde gözü olmaz. En kötü şey fesatlıktır. Hayatta fesat olmayacaksın. Allah insanlara akıl vermiş, el vermiş, kol vermiş, bacak vermiş ve bu insan çalışıyor. Allah bunu herkese vermiş, sen de çalış. Neden fesatlık yapıyorsun? Önceden yanımda çok çırak vardı. Şimdi yok. Bu dükkan bırakın bir çırağı, beni dahi doyurmaz ama gidecek başka yerim yok. Bu dükkanı kapatıp kiraya verebilirim ama o zaman ben nereye gideyim? Kahveye gidemem, gezmeye gidemem, oraya buraya gidemem. Ben buraya vakit geçirmek için geliyorum” şeklinde konuştu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com