93 yaşındaki Auschwitz görevlisi tutuklandı

93 yaşındaki Auschwitz görevlisi tutuklandı
İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz toplama kampında görev yaptığı gerekçesiyle 93 yaşındaki emekli bir Alman'ın tutuklanmasına karar verildi.

Hans Lipschis, 1941'den, toplama kampının dağıtıldığı 1945’e kadar Auschwitz’de bekçi olarak görev yaptığı iddiasıyla Stuttgart Savcılığı’nın talimatı üzerine tutuklanarak cezaevine kondu.
 
Hans Lipschis’in Aalen’deki evinin arandığını açıklayan savcılık yetkilileri, konuyla ilgili açılacak davanın hazırlıklarının devam ettiğini kaydettiler. Hans Lipschis'in cinayete iştirak suçundan yargılanacağı bildirildi.
 
ABD'deki en etkin Yahudi kuruluşlarından biri olan Simon Wiesenthal Merkezi'nden yapılan açıklamada, tutuklama kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.
 
“Die Welt” gazetesinin internet sitesine konuşan merkezin direktörü Efraim Zuroff, bu adımı diğerlerinin izlemesini beklediklerini kaydetti. Hans Lipschis, Simon Wiesenthal Merkezi tarafından hazırlanan “dünyanın en çok aranan 10 Nazi savaş suçlusu şüphelisi listesi”ne bu yılın nisan ayında dahil edilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com