97.236 Öğrenci Karne Alacak

97.236 Öğrenci Karne Alacak
Türkiye'de öğrenciler bugün karne alıyor 2009-2010 eğitim-öğretim yılı bugün sona eriyor. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, bugün karnelerini alacaklar. Kütahya'da ise okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri olmak üzere t

Türkiye'de öğrenciler bugün karne alıyor 2009-2010 eğitim-öğretim yılı bugün sona eriyor. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, bugün karnelerini alacaklar. Kütahya'da ise okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri olmak üzere toplam 97.236 öğrencinin karne alacağı açıklandı.
2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı bugün sona eriyor. Kütahya genelinde 16 okul öncesi, 72 ortaöğretim ve 328 ilköğretim okulu olmak üzere; okul öncesinde 8.693, ortaöğretimde 25.406 ve ilköğretim okullarında 63.137 öğrenci olmak üzere toplam 97.137 öğrencinin karne alacakları Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklandı..
2009-2010 eğitim-öğretim yılı bugün öğrencilerin karnelerinin almalarıyla birlikte sona erecek. Türkiye genelinde yaklaşık 15 milyon öğrenci karne alarak, 3 aylık bir tatile çıkacak. Okulla bu yıl tanışan 1 milyon 307 bin ilköğretim öğrencisi de karnelerini alacak. Eğitim öğretim yılı 18 Haziran Cuma günü (bugün) tamamlanacak. İlköğretim ikinci kademe öğrencileri ile lise son sınıf öğrencileri için 2009-2010 yılı sınav heyecanıyla geçti. İlköğretim ikinci kademe öğrencileri Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) katıldı.
2009-2010 eğitim-Öğretim yılında; ilköğretim 6. sınıf öğrencileri, 12 Haziran'da İlköğretim 7. sınıf öğrencileri 6 Haziran'da, 8. sınıf öğrencileri'de 5 Haziran'da SBS'ye girmişlerdi. İlköğretim 5. sınıf ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ise (PYBS) 2 Mayısta gerçekleştirilmişti. Lise son sınıf öğrencilerinin katıldığı üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 18 Ocak Pazartesi günü başlayan başvurular 12 Şubatta sona ermişti.
YGS 11 Nisanda yapılmıştı. Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) başvuru tarihi 3-14 Mayıs tarihleri arasında yapılırken, LYS tarihleri de 19-20 Haziran ile 26-27 Haziran olarak belirlendiği daha önceden açıklanmıştı.
Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya yayınladığı mesajda şu konulara değindi: ''Çocuğunuzun karnesi olumlu veya olumsuz ne olursa olsun önlerinde uzun bir dönem daha olduğunu unutmayın, biraz gayretle bunları düzeltebileceklerine dair onlara güven aşılayın. Çocuğun karnesi anne baba içinde eksikleri gösteren bilgidir. Öncelikle çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini tespit edin. Daha sonra aileler çocuğun yaşadığı üzüntüleri bitirip çözüm üretmelidir.
Kötü karne getiren çocuğunuza asla kızmayın, suçlamayın. Onu tehdit etmeyin, bağırma, dövme ve cezalandırma gibi onur kırıcı davranışlardan kesinlikle uzak durun. Öncelikle karnede gördüğünüz iyi notlar üzerinde durum ve memnuniyetinizi dile getirin. Kırık notlara ilişkin ifadelerinizi özenle seçin. Kesinlikle kıyaslama yapmayın. Arkadaşının karnesinin daha başarılı olduğunu söyleyip arkadaşıyla kıyaslama yapmak son derece yanlıştır. Bunun yerine bir sonraki dönem düzeltme fırsatı olduğunu söyleyin. Çocuğunuzu tatilde ders çalışması için zorlamayın, fakat kesinlikle ilgisiz de kalmayın. Birlikte yapabileceğiniz etkinlikler planlayıp uygulayın. Çocuğunuzun televizyonu çok izlemesine, bilgisayarda saatlerce oynamasına ve internette sürekli vakit geçirmesine izin vermeyin. Yerine alternatif etkinlikler bulun.
Kıymetli Meslektaşlarım,
Öğrencilerinize 3 aylık tatili dinlenerek, ders ve ödev etkinliklerinin dışında okuma, ailesi ile birlikte sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak zaman geçirmelerini tavsiye edin. Öğretmenler olarak yaptıklarımızı, yapmak isteyip de yapamadıklarımızı, varsa hatalarımızı, bunların ışığında gelecek öğretim döneminde nasıl daha faydalı olabileceğimizi bir kez daha gözden geçirin''dedi.(Mustafa AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com