AA, 6 Nisan'da Fransızca yayına başlıyor

AA, 6 Nisanda Fransızca yayına başlıyor
Dünyanın en etkili beş ajansından biri olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren AA, kuruluşunun 94. yıldönümü olan 6 Nisan'da Fransızcayı da yayın dilleri arasına ekleyecek

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA), dünyanın en etkili beş haber ajansından biri olma hedefi doğrultusunda kuruluşunun 94. yıl dönümü olan 6 Nisan'da yayın dilleri arasına Fransızcayı da ekliyor.

3 Şubat'ta Fransızca deneme yayınına geçen AA, merkezi Tunus’ta bulunan Fransızca yayınına 6 Nisan'da resmen başlayacak.

Kuruluşunun 100. yılında 11 dilde haber üretmeyi hedefleyen ve şu anda Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Arapça, BHS (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça), Rusça ve Kürtçe yayın yapan AA, Fransızca yayın projesiyle yedi dilde abonelerine haber hizmeti sunacak.

AA, Fransızca yayın kapsamında başta Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Senegal, Nijerya, Fransa ve Belçika olmak üzere Fransızca konuşulan ülkelere yayın yapmayı öngörüyor.

- Hedef, Afrika'nın sesini dünyaya duyurmak -

Ortadoğu ve Afrika Haber Yayın Yönetmenliği bünyesinde yapılacak Fransızca yayınla siyaset, ekonomi, spor, turizm, yaşam, kültür-sanat başlıkları altında dünyada yaşanan gelişmeler, fotoğraflı ve görüntülü olarak dünyaya servis edilecek. Afrika'nın Fransızca konuşulan bölgesinde meydana gelen önemli gelişmeler de Fransızca servisinin muhabir ağıyla Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça, Kürtçe ve Boşnakça olarak dünya medyasına ulaştırılacak.

AA, Fransızca yayınla ayrıca Afrika'daki yatırım olanakları, bölgedeki siyasi gelişmeler, Türkiye'nin bölgedeki ekonomik ve siyasi faaliyetleri ile Türk iş adamlarının yatırımlarını da yakından takip ederek dünyaya duyurmayı hedefliyor.

Fransızca yayınla AA, Senegal'in başkenti Dakar, Paris ve Brüksel’de bölge ofislerinin yanı sıra Burkino Faso, Fildişi Sahilleri, Gine, Orta Afrika, Mali, Gabon, Madagaskar ve Komor Adaları’nda muhabir bulunduracak ve bölgedeki serbest gazetecilerle çalışacak.

Dört ay süren hazırlık sürecinde Afrika medyasına yapılan ziyaretler ve talepler doğrultusunda merkezi Tunus'ta olan bir çalışma yürüten AA, burada büyük bir ofis tuttu. AA'nın Afrika'nın bir başka büyük kenti Dakar'da da büro açma çalışmaları devam ediyor.

Fransızca  haber yayını için Tunus ofisi ve AA'nın Ankara'daki Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapan yaklaşık 300 kişi arasından mesleki anlamda yeterli olduğu belirlenen kişiler, kurumun Haber Akademisi'nde eğitimden geçirilecek.

Fransızca haber üretiminin başlamasıyla Anadolu Ajansı'nın yayın dili sayısı da 7'ye çıkıyor.

Fransızca üretilen haber, fotoğraf ve görüntüler, Anadolu Ajansı’nın web sitesi üzerinden takipçilerine ulaştırılacak. Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden medya kuruluşlarına abonelik sistemiyle medya kuruluşlarına servis edilecek.

AA, Fransızca yayınla hem Türkiye’de yaşanan ve bölgeyi ilgilendirebilecek önemli ekonomik ve siyasi gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde aktarabilme hem de başta Afrika’dakiler olmak üzere Fransızca konuşulan ülkelerdeki olayları Türk kamuoyuna iletebilme gücüne sahip olacak.

"Güvenilir, tarafsız, etik ve hızlı'' ilkeleri temelinde Anadolu Ajansı, Fransızca yayınla Afrika medyasına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com