AA Bu Haber Atlanır Mı?

AA Bu Haber Atlanır Mı?
Hayrünnisa Gül'ün, ilköğretimde türbana ilişkin, ''Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız'' sözleri AA'nın Londra'dan geçtiği haberde yer almadı..

 Görüşü sorulan AA yetkilileri muhabirlerinin bu sözleri kasten değil, ‘atladıkları’ için habere koymadıklarını söyledi. AA dün Cumhurbaşkanı Gül’ün, eşinin sözlerine katıldığını belirten haberini geçerken, altına da Hayrünnisa Gül’ün önceki günkü açıklamalarını ekledi.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Gül’ün sözleri ulusal basında birinci sayfalarda büyük şekilde yer alırken muhafazakar basında ya küçük görüldü ya da kullanılmadı. Yenişafak ve Bugün, Gül’ün sözlerini birinci sayfada“Cehaleti ortadan kaldırırız” başlığıyla verdi. Star Gazetesi, sözleri 15. sayfasındaki haberin alt satırlarında aktardı. Zaman ise Hayrünnisa Gül’ün “Başörtüsü konusunda Türkiye, enerjisini boş yere harcadı” sözlerini başlığa taşıdı, ilköğretimde türban haberde yer almadı.

Zaman yazarı Ali Bulaç da dün demeci Radikal’e şöyle yorumladı:

”Hayrünnisa Hanım biraz maksadını aşan bir ifade kullanmış, cehalet demiş. Bu, çocuklarını inancı yönünde eğitmek isteyenleri incitebilir. İslami cenah belki yüksek sesle tepki vermeyecektir ama ben kişisel olarak çok üzüldüm, incindim. Cumhurbaşkanı da eşi gibi düşünüyorsa yanlış düşünüyordur.”


Habertürk gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca “Gül’ün sözlerinde enteresan bir şey olmadığını ”belirtirken Ancak ‘cehalet’ ifadesini de abartılı buldum” dedi.

AA: SANSÜR YOK, ATLAMIŞIZ

Hayrünnisa Gül'ün sözlerini devletin haber ajansı AA servis etmedi. Cumhurbaşkanı, eşinin çıkışına bir gün sonra destek çıkınca ajans bu kez görevini yaptı.

Görüşü sorulan ajans yetkilileri, haberdeki bu unsuru muhabirlerinin atladığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com