"AA, enerjinin geleceğine yatırım yapıyor"

AA, enerjinin geleceğine yatırım yapıyor
Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörü Yıldız:

İSTANBUL (AA) - Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editörü Yılmaz Yıldız, son dönemde uluslararası alandaki çalışmalarını artıran Anadolu Ajansı'nın enerji haberleri konusuna daha fazla önem vermeye başladığını belirterek, "Enerjide uluslararası anlaşmalar, yatırımlar Türkiye üzerinde oluşuyor. Buna ajansımızın da kayıtsız kalması düşünülemezdi. Bu doğrultuda Enerji Haberleri Terminali projemizi hayata geçirmek üzere yola çıktık" dedi.

Yıldız, Anadolu Ajansı'nın (AA) Ana Basın Sponsorluğuyla düzenlenen, "20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı"nda (ICCI 2014) "Enerji Projelerinin Finansmanı" oturumunun moderatörlüğünü yaptı. 

Enerji yatırımlarının güçlü finans desteğine ihtiyaç duyulan masraflı yatırımlar olduğunu belirten Yıldız, sektörde finansman ve yetişmiş insan gücünün önemine dikkati çekti.

Enerji konusunun her kesimce tartışıldığı bir dönemde sektörün her alanında yetişmiş insan gücü ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Yıldız, AA'nın enerji muhabirleri yetiştirdiğini belirterek, "Medyada enerji alanında yetişmiş muhabir sayısı oldukça az. Bu eksikliği de hissederek Anadolu Ajansı bu alana yatırım yapma kararı verdi. En son dün yeterlilik sınavını yaptığımız 'İngilizce Enerji Muhabirliği' yetiştirmek üzere bir akademik eğitim programımız var. Bu anlamda ajans, enerjinin geleceğine yatırım yapıyor ve ICCI gibi etkinliklere de sponsor olarak bu alandaki iddiasını ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin coğrafi konumu gereği küresel enerji projelerinde önemli bir noktada bulunduğuna, bu projelerle ilgili haberlerin çeşitli dillerde dünyaya aktarılması için Enerji Haberleri Terminali'ni hizmete alacaklarını anlatan Yıldız, "Enerji son dönemde en çok konuşulan sektörlerin başında geliyor. Enerjide uluslararası anlaşmalar, yatırımlar Türkiye üzerinde oluşuyor. Buna ajansımızın da kayıtsız kalması düşünülemezdi. Bu doğrultuda Enerji Haberleri Terminali projemizi hayata geçirmek üzere yola çıktık" bilgisini verdi.

 

- "Türkiye'de 2007-2013 yılları arasında enerji alanındaki proje finansmanında 65 milyar dolar kaynak kullanıldı"

 

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü Başak Avcı, Türkiye enerji sektörü yatırım ortamı ve finansman olanakları" başlıklı sunumunda Türkiye'de 2007-2013 yılları arasında enerji alanındaki proje finansmanında 65 milyar dolar kaynak kullanıldığını belirterek, bu rakamın önümüzdeki yıllarda artacağını kaydetti.

Avcı, "Likiditenin kısıtlandığı bir dönemde enerji projelerinde daha seçici olmak gerekecek. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için yaşadığımız dönem artık bunu gerektiriyor"  bilgisini verdi.

Yurt dışındaki emeklilik fonlarının enerji projelerinin finansmanına ilgilerinin artacağına işaret eden Avcı, "Sürdürülebilir, getirisi belli ve finansman yapısı güçlü yatırımlar bu fonla için ideal konumda" diye konuştu.

 

- Enerji yatırımında finansmana ilişkin teknik bilgiler paylaşıldı

 

TTE Enerji Çözümleri şirketi temsilcisi Ferit Kalfaoğlu da "Finans kuruluşları için rüzgar enerji santrali proje finansmanında önemli unsurlar" başlıklı sunumunda rüzgar enerjisinin finansmanında sonucu öngörülebilen projelerin yatırımcı bulma güçlüğü yaşamadığını belirtti.

EKF Doğan Famer Engin de "Türkiye yenilenebilir enerji pazarına yönelik finansal hizmetler" başlıklı sunumunda, proje finansmanı garantisinin yatırım paydaşlarına çok yönlü bir avantaj demeti sunduğunu kaydetti. 

DNV GL şirketi Helmut Klug ise "Rüzgar Çiftliği Finansmanında Teknik Durum Tespiti" başlıklı sunumunda  rüzgar çiftliği alanları seçiminde uygulanan teknikler ve bunların fiyatlanmasıyla ilgili bilgiler verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com