AA Flaması Frig Vadisi'nde dalgalandı

AA Flaması Frig Vadisi'nde dalgalandı
Kuruluşunun 90. yılını kutlayan Anadolu Ajansı'nın (AA) flaması, Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde yer alan, peri bacası ve kayadan evleriyle ''İkinci Kapadokya'' diye nitelenen Frig Vadisi'nin Porsuk Barajı kenarındaki bölümünde dalgal

KÜTAHYA - Kuruluşunun 90. yılını kutlayan Anadolu Ajansı'nın (AA) flaması, Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde yer alan, peri bacası ve kayadan evleriyle ''İkinci Kapadokya'' diye nitelenen Frig Vadisi'nin Porsuk Barajı kenarındaki bölümünde dalgalandı.
Kütahya-Eskişehir karayolunun 35. kilometresindeki Sofça köyünde yaşayan bir grup balıkçı, tekneleriyle Porsuk Baraj Gölüne açılarak kıyıda yükselen peri bacası ve kayadan ev oluşumlarına, üzerinde ''AA' ve ''90. Yıl'' ibareleri bulunan büyük flamayı astı.
Balıkçılar, ''barışçı toplum'' diye bilinen Frig medeniyetinden kalma peri bacaları ve kayalara oyulan evlerin bulunduğu yapılarda AA flamasını dalgalandırarak, baraj suyunun maviliğini flamadaki gök mavisi renkle bütünleştirdiklerini söyledi.
Frig Vadisi'nin daha fazla tanıtıma ihtiyacı bulunduğunu ifade eden balıkçılar, sadece tekneyle suda yol alınarak ulaşılabilen bu bölümde tarihin en eski yalılarından örneklerin de yer aldığını kaydetti.
Balıkçılar, AA'nın haber, fotoğraf ve görüntüleriyle vadinin tanıtımına önemli destekler sağladığını dile getirerek, Ajansın kuruluşunun 90. yılını kutlayıp, yurt içi ve yurt dışındaki tüm çalışanlarına başarılar diledi.

-FRİG VADİSİ-

Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar il sınırları içinde kalan Frig Vadisi, eski çağlardan beri çeşitli kavimlerce iskan edildi. Volkan türünün kolay işlenebilir bir kayaç olması, bölgenin en eski sakinlerinden biri olan Friglerin bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmalarını sağladı.
Friglerin ana tanrıçası Kybele'ye adanmış açık hava tapınaklarıyla savunma amaçlı yapılar, en çok dikkati çeken eserler arasında bulunuyor. Bunların yanı sıra Roma döneminde kayaların oyulmasıyla meydana getirilen çeşitli barınaklar, mezar odaları, ağıl ve ahır olarak kullanılan mekanlar, sarnıç ve ambarlar, kilise ve şapeller yer alıyor.
Kapadokya'daki peri bacası oluşumlarının benzerlerine Frig Vadisi'nde de rastlanıyor. Kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntılarından oluşan bölgenin, MÖ 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar tarafından kullanıldığı biliniyor. MÖ 9'uncu yüzyılda devlet kuran Friglerin barışçı bir toplum kimliğinde gelişerek tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları, kaya mezarları, tapınım alanları ile kendilerine özgü bir mimari geliştirdikleri, maden işçiliği ve dokumacılıkta ileri gittikleri, yeni müzik aletleri ürettikleri ifade ediliyor.
Bölgede Frig egemenliği, MÖ 676'da Kafkasya üzerinden Anadolu'ya giren Kimmerlerin, Frigya Kralı 3'üncü Midas'ı yenerek Kütahya ve çevresini ele geçirmesi ile sona erdi.
Frig Vadisi'ndeki yapılar, internette ''www.frigvadisi.org'' sitesi aracılığıyla sanal olarak gezilebiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com