AA, Fransızca deneme yayınına başladı

AA, Fransızca deneme yayınına başladı
AA, dünyanın en etkili 5 ajansından biri olma hedefiyle başlattığı çalışmaları kapsamında bugün Fransızca deneme haber yayınına başladı- Merkezi Tunus'ta bulunan Fransızca yayınla AA, özellikle Afrika medyasına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor

Anadolu Ajansı (AA), 94. kuruluş yıl dönümü olan 6 Nisan'da yayın dilleri arasına Fransızcayı da ekliyor. Bu kapsamda AA, bugün Fransızca deneme haber yayınına başladı.

Dünyanın en etkili 5 haber ajansından biri olma hedefi doğrultusunda yürütülen çalışmalar dahilinde başlayacak Fransızca yayın ile AA, Afrika'nın sesini de dünyaya duyuracak.

100. yıl vizyonu kapsamında 11 farklı dilde haber yayınını hedefine alan AA, çok dilli yayın çalışmalarını sürdürüyor. Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Arapça, BHS (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça), Rusça ve Kürtçe yayın yapan AA, haberlerini abonelerine Fransızca yayın projesiyle 7 farklı dilde ulaştıracak.

AA, 6 Nisan'da Tunus merkezli olarak yayın hayatına başlaması planlanan Fransızca haberler ile başta Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Senegal, Nijerya, Fransa ve Belçika olmak üzere Fransızca konuşulan ülkelere yayın yapmayı öngörüyor.

- Afrika'nın sesi olacak -

Ortadoğu ve Afrika Bölge Yayın Yönetmenliği bünyesinde başlayacak Fransızca yayın ile Afrika'nın Fransızca konuşulan bölgesinde meydana gelen önemli gelişmeler aynı anda Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça, Kürtçe ve Boşnakça olarak dünya medyasına ulaştırılacak.

Fransızca konuşulan Afrika ülkelerindeki gelişmeler, politika, ekonomi, spor, turizm, yaşam, kültür-sanat başlıkları altında fotoğraflı ve görüntülü olarak dünyaya servis edilecek.

AA, siyasi, ekonomik ve güncel gelişmelerin yanı sıra Fransızca yayınla Afrika'daki yatırım olanaklarını, bölgedeki politik gelişmeleri, Türkiye'nin bölgedeki ekonomik ve politik faaliyetleri ile Türk iş adamlarının yatırımlarını da yakından takip ederek, dünyaya duyurmayı da hedefliyor.

Merkezi Tunus'ta bulunacak Fransızca yayınla AA, Afrika medyasına yeni bir soluk getirmeyi hedeflerken, Senegal'in başkenti Dakar, Paris ve Brüksel'deki bölge ofisleri ile Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Gine, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Gabon, Madagaskar ve Komor Adaları'nda muhabir ve serbest gazeteci ağı oluşturacak.

Fransızca üretilen haber, fotoğraf ve görüntüler, Anadolu Ajansı'nın internet sitesi üzerinden Fransızca dil seçeneği altında takipçilerine ulaştırılacak. Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden bir süre ücretsiz verilecek haberler, daha sonra abonelik sistemiyle medya kuruluşlarına ulaştırılacak.

AA, Türkiye'de ve dünyada yaşanan, Fransızca konuşan ülkeleri ilgilendiren önemli ekonomik ve siyasi gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde aktarabilme, aynı zamanda Afrika'daki olayları da Türk kamuoyuna ulaştırabilme gücüne sahip olacak.

Muhabir: Şeyma Tahan
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com