AA ile Birleşmiş Milletler arasında işbirliği

AA ile Birleşmiş Milletler arasında işbirliği
Anadolu Ajansı, 4 dilde haber yaptığı Birleşmiş Milletler'de yeni bir işbirliğinin adımını atarak, haber ve görsel paylaşımı için görüşmelere başladı

NEW YORK (AA) - Anadolu Ajansı ile Birleşmiş Milletler arasında haber ve görsel paylaşımı için işbirliği görüşmelerine başlandı.

AA Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu, ajansın 2020 yılı küresel vizyonuna katkı sunmak amacıyla ABD'nin New York kentinde çeşitli temaslarda bulunuyor.

Bu kapsamda BM Halkla İlişkiler Bölümü Haber ve Medya birimi direktörü ve yeni BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric'i ziyaret eden Çulcuoğlu, AA'nın global yapılanması ve BM'deki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

AA'nın dünya genelinde 50 ofisi bulunduğunu ve yakında Fransızca yayına da başlayacağını kaydeden Çulcuoğlu, BM'deki gelişmelerin de New York'taki muhabirler aracılığıyla 4 dilde yerinden haberleştirildiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler'e ilişkin gelişmeleri ve BM'nin faaliyette olduğu coğrafyalardaki olayları AA'nın dünyanın değişik bölgelerindeki abonelerine anında duyurduğunu ifade eden Çulcuoğlu, haber, fotoğraf ve görüntü paylaşımı alanlarında BM ile işbirliği yapmak istediklerini kaydederek, "Küresel ölçekte geniş bir abone portföyümüz var ve BM'ye ilişkin haberleri daha geniş bir içerikle bu geniş ağa ulaştırmak istiyoruz" dedi.

-"AA köklü bir kurum"-

Stephane Dujarric de, gelecek hafta itibariyle BM Genel Sekreteri Sözcülüğü'ne başlayacağını belirterek, iki kurum arasında işbirliği kurulmasından memnuniyet duyacaklarını söyledi.

AA gibi büyüyen medya kuruluşlarına daha fazla içerik sağlamak için çalıştıklarını dile getiren Dujarric, BM'nin barış ve güvenliğin yanı sıra insan hakları, kalkınma, iklim değişikliği gibi çok geniş bir alanda çalışmalar yürüttüğünü, bu faaliyetlere ilişkin materyalleri medya kuruluşlarına sağladıklarını anlattı.

AA'nın 2013 Almanağı'nı da inceleyen Dujarric, ajansın 1920 yılında kurulduğuna, BM'nin ise 1945 yılında faaliyete geçtiğini hatırlatarak, "Anadolu Ajansı BM'den çok daha önce kurulmuş bir kurum. Bu köklü kuruluşla içerik paylaşmaktan memnuniyet duyarız" dedi.

-Başkonsolosluğa ziyaret

Çağatay Çulcuoğlu, New York temasları kapsamında New York Başkonsolosu Levent Bilgen'i de ziyaret ederek, AA hakkında bilgi verdi.

AA'nın Amerika yapılanması ve New York'ta açtığı ofis hakkında bilgi veren Çulcuoğlu, Anadolu Ajansı'nın ABD'de yaşayan Türkleri ilgilendiren haberlerin yanı sıra özellikle New York'tan finans ve ekonomi çevrelerini yakından ilgilendiren haberler de yapmak istediğini kaydetti.

Bilgen de, AA'nın uluslararası görünürlülüğünü ve faaliyet alanlarını genişletmesinden gurur duyduğunu belirterek, özellikle New York'taki Türk toplumunun sesinin duyurulmasında AA'nın önemli bir görev icra ettiğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com