AA Kastamonu Bölge Müdürlüğü açıldı -AA Genel Müdürü Kemal Öztürk: -''Nasip olursa 4 yıl içerisinde tam 11 dilde yayın yapan uluslararası bir hüviyete kavuşmuş olacağız'' -Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş

AA Kastamonu Bölge Müdürlüğü açıldı   -AA Genel Müdürü Kemal Öztürk:   -''Nasip olursa 4 yıl içerisinde tam 11 dilde yayın yapan   uluslararası bir hüviyete kavuşmuş olacağız''   -Kastamonu Valis
AA Kastamonu Bölge Müdürlüğü açıldı -AA Genel Müdürü Kemal Öztürk: -''Nasip olursa 4 yıl içerisinde tam 11 dilde yayın yapan uluslararası bir hüviyete kavuşmuş olacağız'' -Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş: -''Önce haber doğru olma

KASTAMONU (A.A) - Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Kemal Öztürk, ''Nasip olursa 4 yıl içerisinde tam 11 dilde yayın yapan uluslararası bir hüviyete kavuşmuş olacağız'' dedi.
     Öztürk, AA Kastamonu Bölge Müdürlüğü ile ''AA Objektiflerinden Kastamonu'da Hayat'' isimli fotoğraf sergisi açılışında yaptığı konuşmada, 92 yıldır haber peşinde koşan AA'nın sarsılmayan en önemli özelliğinin güvenilirliği olduğunu söyledi.
     Eğer, AA bir haber yapmışsa, kimsenin bunun doğruluğundan şüphe etmediğini vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:
     ''Bir harf ya da kelime hatası yaptığında anında düzeltme yayınlayan tek basın organıyız. Hemen haberimizdeki harf ve kelime hatasını yapmış olduğumuz bir düzeltme ile duyururuz. Nedenini de şudur; Anadolu Ajansı haberleri mahkemede delil, devletimizde de arşiv niteliği taşır. Bu yüzden haberlerimizin hepsinde tartışılmaz bir doğruluk vardır. 92. yılımızda kuruluş felsefemiz olan 'Türkiye'nin sesini, Anadolu'nun sesini dünyaya duyuracak' bir ajans olma hedefimizi, yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu bu hedefi gerçekleştiremediğimizi fark ettik. Bu bir öz eleştiridir. Eğer bu amaçla kurulduysak, bu amacımızı gerçekleştirmek için hazırlık yapmamız, kendimizi yenilememiz gerekir. O yüzden oturduk arkadaşlarımızla 92. yaşımızda nasıl bir Anadolu Ajansı olması gerekir ve nasıl bir yöntemle, nasıl bir sistemle sesimizi dünyaya duyururuz, bunun planlarını ve hesaplarını yaptık. 100. yıl vizyonu projesi hazırladık. Projeye göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ajansı tam 11 dilde yayın yapacak. Şu anda tek bir dille yayın yapıyoruz. 38 ülkede müdürlüğümüz var, bu tam 80 ülkeye ulaşacak. Ajansın asıl misyonu olan Türkiye'nin ve Anadolu'nun sesini dünyaya duyurma misyonumuzu bu şekilde gerçekleştireceğiz.''
     ''11 Mart'ta Balkanlar'da Boşnakça yayınımızı başlattık, Balkanlar temsilciliğimizi açtık'' diyen Öztürk, ''Nasip olursa temmuz ayında da Kahire'de Ortadoğu Bölge Temsilciliği'ni açacağız ve Arapça yayınımızı başlatacağız. Sonbahar'da Rusça yayınımızı başlatacağız. Nasip olursa 4 yıl içerisinde tam 11 dilde yayın yapan uluslararası bir hüviyete kavuşmuş olacağız'' ifadelerini kullandı.
     Kemal Öztürk, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan Kastamonu'da bölge müdürlüğü açtıklarını, AA Kastamonu Bölge Müdürlüğü'nün Türkiye'deki 18 bölge müdürlüğünden biri olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Kendimizi şanslı hissediyoruz. En azında buraya geldiğimizde bu doğal güzelliklerle karşılaşıyoruz. Bölge Müdürlüğümüzün amacı valiliğimizin, belediyemizin, ilçe belediyelerimizin, kaymakamlıklarımızın bütün faaliyetlerini haberleştirerek, Türkiye'ye ve uluslararası nitelik taşıyan haberlerimizi uluslararası kamuoyuna duyurmaktır. Biz bu bölgede yaşanan bütün güzellikleri, kültürel değişiklikleri haber yaparak, bütün Türkiye'ye duyurmak için donanımımızı hazırladık, teknolojimizi yeniledik, ofisimizi açtık. İnşallah Kastamonu'nun sesini Türkiye'de daha çok duyuracağız.''
    
     -''Hiç bir şeyi saklamak artık mümkün değil''-
    
     Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş da Kastamonu'nun eskiden olduğu gibi bugün de bölgesinde merkez olma özelliği taşıdığını belirterek, kentin bu özelliğini geliştirerek sürdürdüğünü söyledi.
     Türkiye'nin yeni bir atılım içerisinde olduğunu ve gelişme kapasitesi, ufku olan bir ülke olduğunun altını çizen Bektaş, şunları kaydetti:
     ''Bu çerçevede tüm kurumlarımız kendilerini yeniliyorlar, vitrinlerini yeniliyorlar, hedeflerini yeniliyorlar ve yeni ufuklara doğru yelken açıyorlar. Bu çerçevede AA'nın Kastamonu'ya açılmasını da böyle değerlendiriyorum. Kastamonu'da gerçekten önemli bir potansiyel var. Ama zaman içerisinde bu potansiyelini gösterememiş. Ajansın bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Önce haber doğru olmalı, sonra diğer nitelikleri öne çıkmalı. AA'nın bu konuda da hem ülkemize hem de dünya'ya öncülük edeceğine inanıyoruz. Artık her şey herkesin gözü önünde olup bitiyor. Hiç bir şeyi saklamak artık mümkün değil.''
     Konuşmaların ardından, Genel Müdür Kemal Öztürk ile Kastamonu, Karabük, Bartın ve Zonguldak valilerince açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra protokoldekiler açılışı yapılan ''AA Objektiflerinden Kastamonu'da Hayat'' isimli fotoğraf sergisini gezdi.
     Açılışa, Karabük Valisi İzzettin Küçük, Bartın Valisi İsa Küçük, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi, Yurt Haberleri Editörü Osman Kurt, İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Ekici, Sivas Bölge Müdürü Cemal Coşkun, Sakarya Bölge Müdürü Atakan Çelik, İstanbul Haber Müdürü Zeki Gümüş ve çok sayıda davetli katıldı.
     Bu arada, AA Genel Müdürü Öztürk, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek ile Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti. Ziyarete, Karabük Valisi İzzettin Küçük ve Bartın Valisi İsa Küçük de katıldı.
    
     Muhabir: Sinan Özmüş
     Yayıncı: A. Fatih Tekcan (KASTAMONU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com