AA Müdürü'ne para dayanmıyor

AA Müdürü'ne para dayanmıyor
Devlet AA’ya üç yılda 257 milyon kaynak aktardı.

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “memur olmadığını” öne sürdüğü AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün, devlet bütçesinden aldığı pay dudak uçuklattı. AA’ya yapılan devlet yardımının, Kemal Öztürk döneminde ikiye katlanması da dikkatlerden kaçmadı. Öztürk, son üç yılda 257.2 milyon liralık Hazine yardımını kullandı. 

MAAŞINI DEVLET ÖDÜYOR
AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün, 30 Mart yerel seçim sonuçlarının açıklandığı saatlerde AKP Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretle ilgili tartışmalar devam ediyor.
AA’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Öztürk’ün ziyaretini savunmak için yaptığı, “Öztürk devlet memuru değildir” açıklaması da, tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Hükümetin, “sarı basın kartlı gazeteci” olarak kamuoyuna tanıttığı Kemal Öztürk, kamu kurumları arasında en fazla kamu kaynağını kullanan kurum yöneticilerinin başında geliyor. AA’nın gelirleri, personel ödemelerini bile yetmediği için devlet her yıl AA’ya milyonlarca liralık kaynak aktarmak zorunda kalıyor. Öztürk’ün, maaşı bir anlamda “milletin vergileri” ile ödeniyor.

ÖDENEK KATLANDI

2011 yılında AA’nın Genel Müdürlük koltuğunu oturan Öztürk’ün ilk işi, emekliliği gelmiş personeli ilk etapta emekli etmek oldu. 2011 ve 2012 yıllarında toplam 164 AA personeli emekli edildi. Bu emeklilik işlemi ile birlikte AA’nın personeli sayısı 733’e geriledi. Ancak, personel sayısı düşerken, AA’ya Hazine’den aktarılan ödenek tutarı ise adeta katlandı. Örneğin, 2010 yılında Kemal Öztürk’ten önce AA’ya Hazine’den 64.4 milyon liralık kaynak aktarılırken bu rakam 2011’de 131.3 milyon liraya, 2012’de 113.4 milyon liraya, 2013’te ise 112.5 milyon liraya yüseldi.
Yani, “bağımsız gazetecilik” yaptığını öne süren Kemal Öztürk, görevde bulunduğu üç yıllık dönemde Hazine’den 357.2 milyon liralık kaynak kullandı. Devlet kesesinden “gazetecilik” yapmış oldu.


GELİRLER AZ ARTTI
Bu dönemde, AA’nın gelirlerinde ise istenilen düzeyde bir artış gerçekleşmedi. Son üç yıllık dönemde, daha önceden ücretsiz olarak yapılan bir çok hizmet paralı hale getirildi ve hizmet bedelleri de geçmişe göre önemli ölçüde zamlandı. Buna rağmen, gelirlerdeki artış sınırlı kaldı. 2011’de 20.1 milyon lira olan AA geliri, 2012’de 26.1 milyona, 2013’te ise 27.4 milyona yükseldi. AA, söz konusu gelirleri de kurum harcamaları için kulladı. Üç yılda toplam 73.6 milyon lira öz gelir elde edildiği dikkate alındığında, AA’nın Kemal Öztürk döneminde kullandığı toplam kaynak tutarı 430 milyon lirayı geçiyor.


AJANS'IN % 25’İNİ ÜSTÜNE GEÇİRDİ PARA ÖDEMİYOR
Bir anonim şirket olarak faaliyet gösteren Anadolu Ajansı’nın Hazine’den rekor düzeyde para alması ortaklık yapısını da yeniden gündeme getirdi. Çünkü geçen yıl 9 Nisan’da toplanan şirket Genel Kurulu’nda AA hisselerinin sermaye artırımı gündeme gelmiş ve rüçhan haklarını kullanmayan ortakların yerine Kemal Öztürk’ün AA hisselerinin yüzde 25.2’sini 1 milyon 287 bin TL’ye üzerine geçirmesine karar verilmişti. Öztürk dışında en büyük paya ise yüzde 47.75’lik hisseyle Hazine sahip bulunuyor.


Hazine, hissesi oranında AA’ya para akıtırken, Kemal Öztürk’ün ortak olarak bu şekilde bir sermaye katkısı yapıp yapmadığı ise soru işareti. AA’nın 2013 yılı için yüzde 47.1’lik hisesi için AA’ya 112.5 milyon lira kaynak aktardığı düşünüldüğünde, Kemal Öztürk’ün de hissesi oranında şirkete ödemesi gereken para 59.6 milyon liraya ulaşıyor. (SBK) 

Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com