AA seçim yayınına ilişkin iftiralar konusunda hukuki girişim başlattı

AA seçim yayınına ilişkin iftiralar konusunda hukuki girişim başlattı
Anadolu Ajansı T.A.Ş. Hukuk Müşavirliği, seçim günü ve sonrasında ajans, Genel Müdürü, yöneticileri ve çalışanlarının kişilik haklarına yönelik saldırılar ve hukuka aykırı, mesnetsiz iddialar sebebi ile suç duyuruları, maddi manevi tazminat davaları ve te

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA), seçim günü ve sonrasında ajans, Genel Müdürü, yöneticileri ve çalışanlarının kişilik haklarına yönelik saldırılar ve hukuka aykırı, mesnetsiz iddialar sebebi ile suç duyuruları, maddi manevi tazminat davaları ve tekzip talepleri olmak üzere toplam 92 hukuki müracaatta bulundu.

AA Hukuk Müşavirliği, 30 Mart 2014 Yerel Seçim günü ve sonrasında, bazı program sunucuları, siyasiler, köşe yazarları, çeşitli gazete ve internet siteleri basın yayın yolu ile Anadolu Ajansının kişilik haklarına haksız bir şekilde gerçekleştirdiği saldırılar üzerine harekete geçti. 

Hukuk Müşavirliği, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk ve çalışanlarının şeref ve haysiyetini incitici, onur ve saygınlığını zedeleyici ifadeler kullanan Twitter kullanıcıları, Öztürk'e karşı mail ortamında ağır hakarette bulunan kişiler ve santrali arayarak hakaret içeren söylemlerde bulunanlar hakkında TCK'nın 125. maddesine göre "hakaret" suçundan cezalandırılmaları istemiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Taraf gazetesi hakkında, Anadolu Ajansının ticari ve iktisadi itibarını zedelemek, yanıltıcı, gereksiz ve incitici açıklamalarda bulunmak suretiyle marka değeri küçültülmeye çalışması nedeniyle Türk Ticaret Kanunu 54. ve 55'inci maddeleri uyarınca haksız rekabetten kaynaklanan 15 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açıldı ve ayrıca savcılığa suç duyurusu yapıldı.

Gazete ve televizyon kanallarında AA ismini ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ü hedef alarak, hatalı bilgileri de kullanmak sureti ile Ajansı karalayan bazı sunucu ve köşe yazarları hakkında tazminat davaları açıldı.

Anadolu Ajansı ile ilgili seçim öncesi ve seçim sonrasında gerçeğe aykırı, hukuki dayanaktan yoksun ve maddi hatalarla dolu haberler nedeniyle çeşitli gazete ve internet sitelerine tekzip isteminde bulunulurken, haberin düzeltilmesi ve internet yayınları için internet içeriğinin yayından kaldırılması talep edildi.

"Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi hakaret suçunu işlemiş olur. Basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat edilmesi sebebi ile iftira suçu da oluşmaktadır" ilkesi çerçevesinde ilgililer hakkında suç duyuruları hazırlandı.

Kışkırtıcı ve hedef gösterici dil kullanımı sebebi ile Bayburt'ta AA çalışanına nefret saikiyle gerçekleştirilen saldırıyla ilgili olarak da şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Ayrıca Anadolu Ajansına seçim günü yapılan siber saldırılarla ilgili hukuki hazırlıklar da devam ediyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com