AA'da "İngilizce Enerji Muhabirliği" sınavı heyecanı

AAda İngilizce Enerji Muhabirliği sınavı heyecanı
Anadolu Ajansı Haber Akademisinin "İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi"ne katılabilmek için adaylar İngilizce yazılı sınava girdi

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Haber Akademisinin "İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi"ne katılabilmek için adaylar, İngilizce yazılı sınava girdi.

AA'nın "100. Yıl Vizyonu" kapsamında, yabancı dillerde yayın hedefini gerçekleştirecek haberci yetiştiren Haber Akademisinin yeni programı için adayların İngilizce dil seviyesini ölçmeye yönelik yazılı sınav yapıldı. Sınava 137 aday katıldı.

Adaylardan Türkçe'den İngilizce'ye ve İngilizce'den Türkçe'ye çeviri yapmaları, kompozisyon yazmaları istendi. Sınavda başarılı olanlar, mülakata çağrılacak. Söz konusu aşamaları başarıyla geçen adaylar, Haber Akademisinde eğitim almaya hak kazanacak. İki ay sürecek "İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi", mayısta başlayacak.

Katılımcılar, 320 saat teorik ve uygulamalı eğitimden geçecek. 

Eğitim programında, Türkiye'de ve dünyada enerjinin tarihçesi ve mevcut durumu, petrol, gaz ve elektrik sektörlerindeki gelişmeler ile enerji hukuku mesleki konularını içeren dersler ile Türkçe Haber Yazımı, İngilizce Haber Yazımı, Fotoğraf ve Video Teknikleri, Yeni Nesil Gazetecilik, Medyada Kriz Yönetimi, Yayın İlkeleri ve Röportaj Teknikleri gibi ajans haberciliği dersleri yer alacak. Dersler, İngilizce olarak alanında uzman kişilerce verilecek.

- Başarılı olanlar AA'da istihdam edilecek

Programa katılanlar, teori ve uygulama eğitimlerinde gösterdikleri performans ölçülerek değerlendirilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılar, AA'da "yardımcı muhabir" olarak istihdam edilecek.

Türkiye'de örneği bulunmayan, gelişmiş ekonomilerde bile örneğine az rastlanan bu planlama çerçevesinde enerji muhabirliği eğitimi alacak katılımcıların bir bölümü kurum bünyesinde çalışmaya başlarken, Türkiye'deki bütün medya kuruluşlarının faydalanabileceği bir uzman enerji muhabiri havuzu da oluşturacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com