AB-Afrika Zirvesi

AB-Afrika Zirvesi
AB ve Afrika ülkelerinden 60'dan fazla liderin katılımıyla yapılan iki günlük zirve, yayımlanan yol haritası ve ortak bildiriyle sona erdi

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği (AB) ile Afrika ülkeleri arasında 60’dan fazla liderin ve 90’dan fazla delegasyonun katılımıyla dördüncüsü yapılan AB-Afrika Zirvesi, 2014-2017 dönemi için belirlenen 75 maddelik bir yol haritası ve 63 maddelik bir ortak bildirinin yayımlanmasıyla sona erdi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, “Yüksek katılım ve görüş alışverişlerimizin zenginliği, ilişkilerimizin canlılığını ve ilişkilere verdiğimiz önemi gösterdi” dedi.

Barış alanında AB’nin Birleşmiş Milletler (BM) ile yakın işbirliği içinde Afrika’ya desteğini sürdüreceğini belirten Van Rompuy, bu alanda gelecek üç yıl için 750 milyon avroluk bir kaynağın devreye sokulacağını ifade etti.

AB’nin yatırım alanında 30 miyar avroluk bir kaynağı harekete geçirmeyi umduğunu kaydeden Van Rompuy, Afrika’nın dönüşümünü başarması için tarım devrimine ihtiyaç duyduğunu, bu çerçevede önümüzdeki yedi yılda AB’nin 30 ülkeye 3 milyar avro aktaracağını söyledi.

Van Rompuy, göç konusunda İtalya açıklarındaki Lampedusa Adası’nda yaşanan ölümlerin benzerlerinin önüne geçilmesi amacıyla beş maddeden oluşan bir eylem planı üzerinde anlaşıldığını açıkladı.

Afrika Birliği Başkanı Muhammed Velid Abdulaziz de toplantının barış, refah ile kalkınmaya odaklandığını ve iki kıta arasında daha fazla bağa ihtiyaç olduğunu belirterek, "Afrika ülkelerinde yakalanan büyümenin desteklenmesi ve gençlere istihdam sağlanması gerektiğini" söyledi. Abdulaziz, güvenlik ve istikrar olmaksızın kalkınmanın mümkün olmadığının altını çizdi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise "AB-Afrika işbirliğinin hiç olmadığı kadar kaçınılmaz olduğunu" belirtirken, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosozana Dlamini-Zuma, "Afrika’nın Avrupa’ya, Avrupa’nın da Afrika’ya vereceği şeyler var" diye konuştu.

Liderlerin üzerinde uzlaştıkları yol haritasında barış ve güvenlik, demokrasi ve insan hakları, insani gelişme, sürdürülebilir büyüme ile kalkınma ve küresel konular 2014-2017 döneminde odaklanılacak başlıklar olarak belirlendi.

Zirve sonunda yayımlanan ortak bildiride de iki kıtanın ekonomilerinin birbirleriyle yakından bağlantılı olduğu ve birinde sağlanan büyümenin diğerine yardımcı olmasının sağlanması için çalışılacağı belirtildi. Barış ve istikrara bağlılığın teyit edildiği belgede uluslararası terörizm, sınır aşan organize suçlar ve insan ticaretiyle mücadelede ortak çabaların güçlendirileceği kaydedildi. Belgede, “yardımdan ticaret ve kalkınmaya temel teşkil edecek bir kayma sağlamanın zamanı geldi” vurgusuna yer verildi.

Ortak bildiride kural dışı göçün sosyal ve insani alandaki etkisinin etkin ve kapsamlı biçimde ele alınması gereğine dikkat çekilirken, her iki kıtada da ayrımcılığın, ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının her türüyle mücadele edileceğine yönelik taahhüdün altı çizildi.

AB-Afrika Zirvesi’nin beşincisinin 2017’de Afrika’da yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com