AB Bakanı Çavuşoğlu:

AB Bakanı Çavuşoğlu:
(23 ve 24. fasıllar) "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin blokajını kaldırmak, Avrupalı dostlarımıza yani Fransa'ya, Almanya'ya düşer

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, 23 ve 24. fasılların Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından bloke edildiğini hatırlatarak "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin blokajını kaldırmak, Avrupalı dostlarımıza yani Fransa'ya, Almanya'ya düşer" dedi.

Çavuşoğlu, AB Bakanlığı'nda Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Genel Başkanı Yusuf Yazgan'ı kabul etti.

Kabulde Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, bu yılın AB-Türkiye ilişkileri açısından çok verimli geçmesini arzu ettiğini, bu süreçte Türkiye'nin de kendi üzerine düşenleri en iyi şekilde yapmasının ve reformlara devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, AB ile müzakere sürecinde ihtiyaç duyulan önemli dinamiklerden birinin sivil toplum kuruluşları olduğunu belirterek, "Türkiye'de, AB sürecini benimseyen, özümseyen dinamik bir sivil toplumumuz var" ifadesini kullandı.

Kabulde, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretine ilişkin sorusu üzerine, ikili görüşmelerde 23. ve 24. fasılların açılmasının ele alındığını bildiren Bakan Çavuşoğlu, "Bu fasılların açılmasına ilişkin kararlılığı, görüştüğümüz liderlerde de gördük" diye konuştu.

Çavuşoğlu, 23. ve 24. fasılların GKRY tarafından bloke edildiğini hatırlatarak "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin blokajını kaldırmak Avrupalı dostlarımıza yani Fransa'ya, Almanya'ya düşer. Somut adımların atılması için bu blokajın kaldırılması lazım" değerlendirmesini yaptı.

-AB'nin çifte standardına karşı uyarılar-

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu ise AB'nin Türkiye'ye çifte standart uygulamasına karşı uyanık olunması gerektiği uyarısında bulunarak "Mısır, Suriye konularında insan haklarının merkezi olan Batı'nın çifte standardını görüyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin hak ettiği kazanımlara ulaşmak için gece gündüz çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Gündoğdu, "Batı'nın Türkiye'ye şaşı bakabilme ihtimalinin de gündemde tutulması gerektiğine" dikkati çekti.

Gündoğdu ayrıca Türkiye'nin demokrasi yolundaki ilerleyişinin, iç sorunları ne olursa olsun devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Muhabir: Yusuf Hatip
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com