AB Bakanı Çavuşoğlu:

AB Bakanı Çavuşoğlu:
Karşılaştığımız, yaşadığımız en büyük sorun ön yargılar. Bunun yabancı düşmanlığına, ayrımcılığa sebep olduğunun farkındayız

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da ön yargıların islamofobi, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığına neden olduğu uyarısında bulundu.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika Genel İstişare Toplantısı'nda konuşan Çavuşoğlu, "Bugün (Avrupa'da) karşılaştığımız, yaşadığımız en büyük sorun ön yargılardır. Maalesef ciddi bir ön yargı var ve bunun artık çok farklı boyutlara geldiğini görüyoruz. Bu ön yargının yabancı düşmanlığına, ayrımcılığa neden olduğunun farkındayız. Bu ön yargının artık islamofobi ile özdeşleştiği konusunda sadece endişelerimiz var. Sadece endişe değil maalesef bunu günlük hayatımızda görüyoruz" dedi.

Sorunun üstesinden gelinmesinde herkese sorumluluk düştüğünü belirten Çavuşoğlu, mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ırkçı partilerin güçleneceği yönündeki projeksiyonların kendileriyle geleneksel partileri ve ılımlı Avrupalıları endişelendirdiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, AP seçimlerinde bazı AB üyelerinde ırkçı partileri ilk sırada gösteren kamuoyu yoklamalarının "sandığa yansımamasını" umduğunu ve ırkçılıkla yılmadan mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

2014'ü AB yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 20-21 Ocak'taki Brüksel ziyareti başta olmak üzere, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yakalanan ivmenin olumlu sonuçlarının yeni fasılların açılmasıyla alınması beklentisini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin üyelik kararlılığını tekrarlayarak AB tarafına müzakere fasılları üzerindeki siyasi blokajları kaldırması çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ilk defa cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak. Daha önce yurt dışında ne kadar soydaşımız vatandaşımız olduğu bilinmezken şimdi artık vatandaşlarımızın önüne seçim sandığını koyuyoruz. Türkiye'nin kaderini değiştirecek seçimlerde ve referandumlarda artık rol alıyorsunuz, söz sahibisiniz. Birçok konuda düşüncelerinizden faydalanıyoruz, fikirlerinize önem veriyoruz. Biz sizi artık gurbetçi ve döviz kaynağı olarak görmüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu UETD toplantısına girerken küçük bir grup taşıdıkları pankartlarla ve attıkları sloganlarla Türkiye'deki internet düzenlemesini protesto etti.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik ise son bir yıldır tüm Avrupa'da yeniden yapılanmaya gittiklerini ve 12 ülkede teşkilatlandıklarını söyledi.

"Artık UETD adı konmamış bir siyasi parti gibi tüm Avrupa'da çalışmak zorunda" diyen Çelik, mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, Avrupa ülkelerindeki diğer seçimlerde aktif olacaklarını kaydetti.

Çelik yurt dışındaki vatandaşların ilk kez cumhurbaşkanlığı seçiminde bulundukları ülkelerde oy kullanabileceklerini hatırlatarak ellerindeki son verilere göre, yurt dışı seçmen sayısının yüzde 90'ı Batı Avrupa olmak üzere 2,8 milyonun üzerinde olduğunu bildirdi.

Muhabir: Feyzullah Yarımbaş
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com