AB Bakanı Çavuşoğlu:

AB Bakanı Çavuşoğlu:
"Anayasa Mahkemesi Başkanının o gün yaptığı konuşma siyasi bir konuşmadır. Siyasi nezakete uymayan bir konuşmadır "

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Anayasa Mahkemesi Başkanının o gün yaptığı konuşma siyasi bir konuşmadır. Siyasi nezakete uymayan bir konuşmadır" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, 6. Karayip Devletleri Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Meksika'ya hareketi öncesinde, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın konuşmasının hukuki olmadığını belirtti, nezaket dışı bulduğunu ifade etti.

Kılıç'ın mahkemenin açılış yıl dönümünde nasıl konuşma yapacağını görebilmesi için kendisine AİHM'in açılış toplantısına bir kez daha katılması tavsiyesinde bulunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Oradaki açılış konuşmalarında, yüksek mahkemeler, mahkemeye giden dosya sayısı nasıl azalır, ülkenin hukuki problemleri nasıl çözülür, bunu değerlendirmesi gerekiyor. Yani hukuki görüşlerini belirtmesi gerekiyor. Anayasa Mahkemesi Başkanının o gün yaptığı konuşma siyasi bir konuşmadır. Siyasi nezakete uymayan bir konuşmadır. Ev sahibi nezaketine de uymayan bir konuşmadır."

Kendilerinin Anayasa Mahkemesinin kararlarını eleştirirken her zaman hukuki sebeplerle eleştirdiklerini aktaran Çavuşoğlu, "Örneğin, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı tüm iç hukuk yolları tükendikten sonra AİHM'e gitmeden önce Anayasa Mahkemesine başvuru hakkıdır ama Anayasa Mahkemesi tüm mahkemelerin işini yapmaya kalkarsa o zaman hukuk içinde karmaşa olur. 'Diğer mahkemeler bu işi yapamaz' anlayışı olursa onları küçümseme olur" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesinin hukuki anlamda görüşlerini belirtebileceğini ifade ederek "Ancak böylesine siyasi bir konuşma yapmak, bir yargı temsilcisine, bir yüksek mahkeme başkanına doğrusu hiç yakışmadı" ifadesini kullandı.

Muhalefetin, Anayasa Mahkemesine, hoşlarına gitmediği kararlar aldığı zaman tepki gösterdiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Maalesef, benim görüşüme uygun söylem içinde olursa çok iyi ya da tersi olduğu zaman çok kötü anlayışı var. Muhalefetin anlayışı her zaman böyle" dedi.

- Meksika ziyareti-

Çavuşoğlu, Meksika ziyaretine de değinerek katılımcı ülkelerin temsilcileriyle ikili görüşmeler yapacağını belirtti. 

Özellikle Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi adaylığına destek isteyeceklerini bildiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"İkili temaslarımızda Türkiye ile o ülkelerin ilişkilerini nasıl geliştirebiliriz, karşılıklı temsilcilikler nasıl açılır... Daha önce Dışişleri Bakanımızın da ortak büyükelçilik teklifi vardı. Bunları da görüşeceğiz. Meksika'dan Havana'ya 30 Nisan'da geçeceğiz. 1 Mayıs sabahı Küba'da olacağız."

Küba'da 2 Mayıs'ta yetkililerle görüşeceklerini anlatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeliği için Küba'nın da desteğini isteyeceklerini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com