AB Bakanı Çavuşoğlu Belçika'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü

AB Bakanı Çavuşoğlu Belçikada sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü
Çavuşoğlu: "(Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda) AK Parti içinde sıkıntı olmaz"

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimi için aday belirlenmesinde AK Parti içinde bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Brüksel'de Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yemekte bir araya gelen Çavuşoğlu, "AK Parti içinde bir sıkıntı olmaz. Zaten yerel seçimlerde halkımız sinyali verdi" dedi.

Çavuşoğlu, sorunlarını dinlediği sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine yönelik konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanabileceğini hatırlatarak, bu konuda Belçika ve diğer ülkelerle temas halinde gerekli hazırlıkların sürdürüldüğünü belirtti.

Çavuşoğlu, mahalli seçimlerde bazı şehirlerde çok yakın oy oranlarına sahip partilerin sonuçlara itiraz etmesinin doğal olduğunu fakat bu tür olayların seçimlerin şaibeli olduğu şeklinde yansıtılmasının Türkiye'nin imajına zarar vereceği uyarısında bulundu. Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'de daha önceki birçok seçimin Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası gözlemciler tarafından incelendiğini ve yüzde 10 barajının yüksekliği dışında son derece demokratik bulunduğunu hatırlattı.

Hükümet olarak 2014'ü "AB yılı" yapma hedeflerine bağlı olduklarını ve seçimlere rağmen bu doğrultuda reformları kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Çavuşoğlu, AB'ye de üzerine düşeni yaparak katılım müzakerelerinde bazı fasıllar üzerindeki engelleri kaldırma çağrısı yaptı. Bakan Çavuşoğlu, bu kapsamda yargı ve temel haklar ve adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarına ilaveten özellikle AB'nin Rusya'ya olan bağımlılığının azaltılması açısından önem taşıyan enerji faslının müzakerelere açılması gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, sivil toplum kuruluşlarından Türkiye'nin AB sürecine daha fazla destek olmalarını ve ortak menfaatleri ilgilendiren hususlarda kendi aralarında birlik sağlamalarını istedi.

Çavuşoğlu, ayrıca Brüksel'de Türklerin yoğun yaşadığı Schaerbeek belediyesinde "Küçük Anadolu" olarak adlandırılan "Chaussee de Haecht" caddesinde gezerek, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com