AB Bakanı Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i kabul etti

AB Bakanı Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i kabul etti
Çavuşoğlu: "Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılıkla mücadelenin en etkin yolu diyalogdur"- Görmez: "Bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiği üzerinde bize neler düşüyor, bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılıkla mücadelenin en etkin yolunun diyalog olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i AB Bakanlığı'nda kabul etti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığı döneminde önceliklerinden bir tanesinin Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılığa karşı özellikle kültürlerarası diyalogun dini boyutuyla beraber güçlendirilmesi konusu olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu süreçte kendilerine önemli katkıları olduğunu vurguladı.

Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi radikal ırkçı partilere desteğin arttığını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, bu durumun Avrupa'nın ortak değerlerini savunan kişi ya da kurumları endişeye düşürdüğünü dile getirdi. Çavuşoğlu, "Bununla mücadelenin en etkin yolu diyalogdur ve bu süreçte Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte yapabileceğimiz çok şeyler olduğuna inanıyorum" dedi.

- "Din özgürlükleri raporu" -

Görmez de yurt dışındaki Müslüman varlığına ilişkin yakın takipte olduklarını anımsattı. AB Bakanı Çavuşoğlu ile önemli çalışmalara imza atacaklarını kaydeden Görmez, bunlardan birinin de "din özgürlükleri raporu" olduğunu söyledi.

Hemen hemen her gün birtakım hak ihlallerine şahit olunduğunu anlatan Görmez, din ve inanç özgürlüklerinin her alanında yaşanan bu tür durumları artık bütün dünya ile paylaşmanın daha doğru olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Suçlayıcı olmak istemediklerini belirten Görmez, bütün dünyada "İslamofobia" olduğunu ancak kendilerinin kurum olarak insanlığı suçlamak yerine nerede hata yaptıklarını ve bunun olmaması için nasıl bir söylem geliştirmeleri gerektiği üzerinde çalıştıklarını anlattı. Mehmet Görmez, "Bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiği üzerinde bize neler düşüyor, bunlar üzerinde de düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Çok kültürlü dünyayı yönetme konusunda dünyada bir acziyet bulunduğunu söyleyen Görmez, yeni bir dil ve söylem geliştirmek gerektiğini kaydetti.

Muhabir: Meltem Uzun
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com