AB Bakanı Çavuşoğlu İspanya Büyükelçisini kabul etti

AB Bakanı Çavuşoğlu İspanya Büyükelçisini kabul etti
Çavuşoğlu: "İspanya bizim dost ve müttefikimizdir ama en önemlisi şu anda Birleşmiş Miller Medeniyetler İttifakı'nın eş başkanlığını yapıyoruz"

ANKARA (AA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya'nın Türkiye'nin dost ve müttefiki olduğunu ifade ederek, "Ama en önemlisi şu anda Birleşmiş Miller Medeniyetler İttifakı'nın eş başkanlığını yapıyoruz. Avrupa'da ve dünyada artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığını gördüğümüz zaman İspanya ve Türkiye'nin üstlenmiş olduğu bu misyonun önemini daha iyi anlıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller'i makamında kabul etti. Görev süresi dolan Aller'in Türkiye'den ayrılacağını ifade eden Çavuşoğlu, İspanyol büyükelçinin veda ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Aller'e, Ankara'da yaptığı görev süresince, İspanya-Türkiye ilişkilerinin daha da ileri gitmesi için gösterdiği çabalar ve Türkiye'nin AB sürecine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. 

Aller'in İspanya'da müsteşar olarak görevine devam edeceğini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"İspanya bizim dost ve müttefikimizdir ama en önemlisi şu anda Birleşmiş Miller Medeniyetler İttifakı'nın eş başkanlığını yapıyoruz. Avrupa'da ve dünyada artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ve bir çok fobia gördüğümüz zaman İspanya ve Türkiye'nin üstlenmiş olduğu bu önemli misyonun önemini daha iyi anlıyoruz."

Çavuşoğlu, Aller'e yeni görevinde başarılar dileyerek, İspanya'ya, Soma faciasında verdikleri destek için de teşekkür etti.

Büyükelçi Aller de İspanya hükümeti adına Türk halkına taziyelerini iletti. İspanya'da da maden kazaları olduğunu ifade eden Aller, "Türkiye ile dayanışma içinde olacağımızı ilettik" dedi. 

Aller, ülkesinin, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini her zaman desteklediğini ve destekleyeceğini vurguladı. İspanyol Büyükelçi, "Bu hedefe bir an önce ulaşıldığını görmeyi umut ediyoruz. Çünkü bunun hem AB hem de Türkiye için bir 'kazan kazan' durumu olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com