AB Bakanı Çavuşoğlu Letonya'da

AB Bakanı Çavuşoğlu Letonyada
Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics ile görüştü

RİGA (AA) – Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Letonya temasları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile görüştü.

Çavuşoğlu ile Rinkevics'in görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

AB Bakanı Çavuşoğlu, Letonya’da Başbakan Laimdota Straujuma ve Rinkevics ile yaptığı görüşmelerin verimli geçtiğini belirtti.

Türkiye’nin komşuluk ilişkilerinde yapıcı ve önemli rol oynadığını ifade eden Çavuşoğlu, "Türkiye AB’ye, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB sürecini desteklediği için Letonya’ya ve Rinkevics’e teşekkür etti.

Letonya ile gelecekte ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, Letonya'da birçok Türk şirketin faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek yatırımların artmasının önemine işaret etti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Letonya’nın AB dönem başkanlığındaki beklentileriyle ilgili soru üzerine, Rinkevics’in yeni fasılların açılması konusunda ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiğini, 23 ve 24. fasıllarının yanı sıra enerji faslının açılmasının öneminin de son dönemde iyi bir şekilde anlaşıldığını kaydetti.

Türkiye’nin bu süreçte reformlar yapmaya devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, yeni reform paketleri üzerinde de çalışmalar yapıldığına dikkati çekti.

Letonya'nın Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üyeliği konusunda yürüttüğü çalışmalar konusunda da Çavuşoğlu, Türkiye’nin Letonya’nın OECD  üyeliğine destek verdiğini, böylelikle ortak çalışacakları yeni bir alanın da açılacağını kaydetti.

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics de Türkiye ile Letonya arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu belirterek, iki ülkenin cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretlerde bulunduğunu, Türkiye Başbakanı'nın da ülkesini ziyaret etmesinden memnuniyet duyacağını ifade etti.

Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede birçok konuyu ele aldıklarını belirten Rinkevics, Türkiye’nin AB üyelik süreci, iki ülke arasında işbirliğinin geliştirmenin yanı sıra Ukrayna ve Suriye’deki son durumu görüştüklerini kaydetti.

Letonya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğini desteklediğine işaret eden Rinkevics, bu konuda aktif destek vermeye devam edileceğini vurguladı.

Letonya’nın 2015’de AB dönem başkanlığını üstleneceğine dikkati çeken Rinkevics, görüşmede Türkiye’nin AB müzakere sürecinde hangi fasılların açılabileceği yönünde istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

 ‘’Türkiye’nin AB müzakere sürecinde yeni fasılların açılmasını arzu ediyoruz’’ diyen Rinkevics,  AB'ye katılım müzakerelerinde 23. ve 24. fasıllar ile enerji başlığının açılmasını istediklerini ifade etti. Buna AB üyesi 28 ülkenin karar vereceğini belirten Rinkevics, ülkesinin 2015'te üstleneceği AB dönem başkanlığında bunun için çalışacağını kaydetti.

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine destek konusundaki soru üzerine Rinkevics, konunun Letonya Cumhurbaşkanı  Andris Berzins’in Türkiye ziyaretinde gündeme geldiğini, Çavuşoğlu ile bugün yaptığı görüşmede de ele alındığını belirtti. Rinkevics, bu konuda henüz karar vermediklerini ve bir süre sonra görüşlerini ifade edeceklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Letonya temaslarını tamamlayarak yarın Türkiye'ye dönecek.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com