AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, TÜGİAD heyetini kabul etti -Bağış: -"Avrupa şu anda bir krizle mücadele ediyor. Bu krizin önünde en önemli çarelerden bir tanesi vizeleri kaldırmak" -"Türklerin ar

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, TÜGİAD heyetini kabul etti   -Bağış:   -"Avrupa şu anda bir krizle mücadele ediyor.   Bu krizin önünde en önemli çarelerden bir tanesi   vizeleri kaldırmak"   -"Tü
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, TÜGİAD heyetini kabul etti -Bağış: -"Avrupa şu anda bir krizle mücadele ediyor. Bu krizin önünde en önemli çarelerden bir tanesi vizeleri kaldırmak" -"Türklerin artık Avrupa'ya gidip göçmen olar

TBMM (A.A) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dünyadaki ekonomik krizi geride bırakmanın en hızlı yöntemlerinden birinin dünya genelinde vize kolaylığına gidilmesi olduğunu belirterek, "Avrupa şu anda bir krizle mücadele ediyor. Bu krizin önünde en önemli çarelerden bir tanesi vizeleri kaldırmak" diye konuştu.
     AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen ve beraberindeki heyeti TBMM'de kabul etti.
     Bağış burada yaptığı konuşmada, TÜGİAD ile ilişkisinin henüz siyasete başlamadığı yıllara dayandığını belirterek, dernek yöneticileriyle siyaset yıllarında da çeşitli çalışmalarda bir araya geldiğini söyledi.
     "Hepinizi AB müzakere heyetimizin doğal üyeleri olarak görüyorum" diyen Bağış, müzakere sürecinde yapılan reformlarla elde edilen başarılı neticenin ortada olduğunu kaydetti.
     Bağış, reformların devam ettiğini, bu konuda da TÜGİAD gibi kuruluşlarla işbirliği yapmayı önemsediğini belirtti.
     Türk vatandaşları için AB'de vize muafiyeti konusuna da değinen Bağış, bu konudaki engellerin Türk işadamlarıyla birlikte kırılacağını söyledi. Bağış, "Her birinizin Avrupa'da birçok firmayla iş yaptığınızı biliyorum. Artık sizin de bu konuyu her toplantıda gündeme getirmeniz lazım. Sattığınız mamulün fiyatını belirlerken nasıl bir pazarlık yapıyorsanız, müzakere yapıyorsanız, 'sen benim ülkeme gelirken vize almıyorsun, ben senin ülkene gelirken niye almak zorundayım' sorusunu sormanız gerektiğine inanıyoruz" dedi.
     Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin hukuki ve mantıklı bir temeli olmadığını vurgulayan Bağış, son yaptırdıkları anketlere göre Türk vatandaşlarının yüzde 85'inin "AB'ye üye olduktan sonra Avrupa'ya taşınır mısınız" sorusuna "hayır" cevabını verdiğini kaydetti.
     Bağış, "Türklerin artık Avrupa'ya gidip göçmen olarak çalışmak gibi bir beklentisi, talebi, ihtiyacı da yok. Hamdolsun artık onlar bize gelmeye başladılar" diye konuştu.
     Avrupa'daki önyargıları ortadan kaldırmak için TÜGİAD'dan Avrupa'daki muadilleriyle yapacağı ilişkileri artırmasını isteyen Bağış, bu konudaki çalışmalarda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi.
     Bağış, şöyle konuştu:
     "Avrupa şu anda bir krizle mücadele ediyor. Bu krizin önünde en önemli çarelerden bir tanesi vizeleri kaldırmak. Daha fazla turistin, daha fazla tüketicinin daha fazla para harcayan bireylerin Avrupa'ya seyahatini sağlamak. Böyle bir durumdayken Gümrük Birliği üyesi olan, vize duvarına rağmen oraya rahatlıkla mamullerini gönderebilen ama mamulün sahibi, üreticisi işadamını gönderemeyen bir konumdayız. Bunu da inşallah hep birlikte düzelteceğiz."
     TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen ise, AB konusundaki çalışmaları ve gelinen nokta için Bakan Bağış'a teşekkür etti.
     Yücelen, "Çok büyük aşamalar kaydettik ve biz Türk işadamlarının dünyada pasaportunu göğsünü gere gere göstereceği bir noktaya geldik. Bunun daha da ileriye taşınacağından hiçbir şüphemiz yok" diye konuştu.
    
     Muhabir: Tuğrul Çam
     Yayıncı: Sefa Salantur (TBMM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com