AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:
(Ukrayna'daki gelişmeler) İnşallah tekrar iki kutuplu bir Avrupa'ya ve dünyaya doğru gitmeyiz. Yine duvarların örülmesini, ideolojik kampların oluşmasını arzu etmeyiz"

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin, "İnşallah tekrar iki kutuplu bir Avrupa'ya ve dünyaya doğru gitmeyiz. Yine duvarların örülmesini, ideolojik kampların oluşmasını arzu etmeyiz" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki daimi temsilcisi olarak atanan, Bakanlık müsteşarlardan Haluk Ilıcak için düzenlenen veda resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Çavuşoğlu, Kırım bölesinde tansiyonun giderek yükseldiğine dikkati çekerek "Sanırım bugüne kadarki telefon diplomasisi pek işe yaramadı. Zaten olay bu noktaya geldikten sonra telefon diplomasisinin pek işe yarayacağını sanmıyoruz. Keşke bu noktaya gelmeseydi" ifadesini kullandı.

"Keşke Rusya ile diplomatik ilişkiler ve Ukrayna'ya olan yaklaşım, daha önce bu çatışma aşamasına gelmeden önce yapılsaydı da Ukrayna iki taraftan bir tanesini seçmek zorunda bırakılmasaydı" diyen Çavuşoğlu, yaşanan gelişmelerin Avrupa Kıtası için dönüm noktası denecek kadar olumsuz olduğuna işaret etti.

"İnşallah tekrar iki kutuplu bir Avrupa'ya ve dünyaya doğru gitmeyiz. Yine duvarların örülmesini, ideolojik kampların oluşmasını arzu etmeyiz" değerlendirmesini yapan Çavuşoğlu, konuyla ilgili hem Birlemiş Milletler'in hem  de Avrupa Konseyi'nin yapıcı bir diplomatik atağa geçmesi gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Mesele bugün sadece Kırım Tatarları meselesi değildir. Mesele Avrupa'nın ortasında yeniden bir savaş potansiyelinin olması, çatışma potansiyelinin olması ve daha da kötüsü Ukrayna'nın bölünme tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır. Bu da bizi gerçekten hem üzüyor hem de bölgemiz için, Avrupa için endişelendiriyor. Umarım sağduyu kazanır. Umarım diplomasi kazanır."

-Ültimatom iddiası-

Çavuşoğlu, bugüne kadar Batı'nın Ukrayna'ya karşı takındığı "Ya beni seç ya da benden değilsin" yaklaşımını eleştirdiklerini belirterek "Rusya'nın da herkesin bağımsızlığını tanıdığı bir ülke içine girip de burada o ülkenin askerlerine ültimatom vermesi kabul edilir bir şey değildir. Bu uluslararası anlaşmalara da terstir" diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün garantörler devletlerinden biri olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Rusya da sağduyulu davranmalıdır. Barış için herkesten daha fazla çaba sarf etmelidir" dedi.

-"2014 AB yılı olacak"-

Çavuşoğlu, Ilıcak'ın veda edecek olmasıyla ilgili yaptığı konuşmada ise 2014 yılının AB yılı olmasını arzu ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Meclisimiz yerel seçimlerden dolayı tatile girmeden önce en  son bir demokratikleşme paketini kabul ederek tatile girmiştir. Bu aslında seçim aşamasında bile ülkemizin, hükümetimizin ve parlamentomuzun reform konusunda ne kadar kararlı olduğunu bir göstergesidir. Reform paketlerimizin devamı gelecek ama Avrupalı dostlarımızdan da tabii ki AB nezdinde de Türkiye yılı olabilmesi için yeni fasılların açılmasını beliyoruz."

AB ile karşılıklı anlayış içerisinde çalışmak istediklerini aktaran Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB sürecinin önyargılara, bilgi eksikliğine, dezenformasyona, manipülasyonlara ve siyasi ideolojilere kurban edilemeyecek kadar önemli bir süreç olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Ilıcak'ın daimi temsilci olarak atanmasına ilişkin de Ilıcak'ın deneyimli bir diplomat olduğunu  ifade ederek "İnanıyorum ki ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek, Türkiye'nin çıkarlarını en iyi şekilde savunacak" değerlendirmesini yaptı.

Ilıcak ise 2010 yılında AB Bakanlığında göreve başladığını ve geçen süre zarfında çeşitli kademelerde çalıştığını hatırlatarak çalışma arkadaşlarına ve Bakan Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com