AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:
"New York Times'ta bir köşe yazarı Türkiye ile ilgili olumsuz bir şey yazdığı zaman sanki tüm Amerika'nın görüşü buymuş gibi gösterilmesini çok doğru bulmuyorum"

STRASBOURG (AA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "New York Times’ta bir köşe yazarı, Türkiye ile ilgili olumsuz bir şey yazdığı zaman sanki tüm Amerikanın görüşü buymuş gibi gösterilmesini çok doğru bulmuyorum" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Onursal Başkanlık Madalyası'nı almak ve Avrupa Konseyinde temaslarda bulunmak üzere Strasbourg'da bulunan Çavuşoğlu, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜMSİAD) ofisini ziyaret etti. 

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yle ilgili her iddia ortaya atanın ülkesini bağlayıcı bir görüş ortaya koyamayacağını vurguladı. Çavuşoğlu, "New York Times'ta bir köşe yazarı, Türkiye ile ilgili olumsuz bir şey yazdığı zaman sanki tüm Amerikanın görüşü buymuş gibi gösterilmesini çok doğru bulmuyorum.  Aynı şekilde Türkiye'de iktidardan da olsa muhalefetten de olsa bir milletvekilinin görüşü Türkiye'yi bağlamaz" değerlendirmesinde bulundu.

-"Türkiye'nin iyi anlatılması objektif çalışmalarınızla olacak"-

TÜMSİAD üyelerine seslenen Çavuşoğlu, "Avrupa kurumlarının tam ortasına ofis açmışsınız. Bu kurumlar nezdinde de objektif çalışmalarınız olacak ve ülkemizin buralarda iyi anlatılması sağlanacaktır" diye konuştu. Türkiye'deki yerel seçimlere de değinen Çavuşoğlu, "Seçimler öncesinde maalesef demokrasi dışı ve hukuk dışı çabalar da sarf edildi. Ama sonuçta demokrasinin tecelli ettiği 30 Mart’ta millet gerekeni söyledi. Türkiye’de demokrasi kazandı" ifadesini kullandı.

2010'daki anayasa referandumunda onaylanan anayasa değişiklilik paketinin getirdiği ortamdan, göreceli olarak daha çok faydalananların pakete hayır diyenler olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, ülkede bir gelişme olduğu zaman taraflı tarafsız herkesin bu durumdan faydalanacağına vurgu yaptı.

- 2014 yılı AB için fırsat yılı-

Çavuşoğlu, AB müzakere sürecinde diplomatik çabaların devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

"AB sürecinde 2014 yılını bir fırsat olarak görüyoruz.  Sayın Başbakanımızın da söylediği gibi  bu yılın Türkiye'de Avrupa Birliği yılı olması lazım. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bir taraftan diplomatik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Başbakanımızın Brüksel ve Berlin ziyareti, Fransa Cumhurbaşkanının ve İspanya Başbakanının Türkiye'ye gelmesi gibi AB ülkeleri ve AB ülkeleri liderlerinin bizzat kendilerinin gelmesiyle çok önemli temaslarımız oldu."

Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz AB müzakere sürecinin bir an önce hızlanıp tamamlanmasını istiyoruz. Türkiye’nin üyeliği ile ilgili yorum yapmaya gerek yok. Önce müzakereleri yapalım, mevzuatları ve uygulamaları uyumlulaştıralım. Bittikten sonra kimseye zararı yok, o zaman herkes sözünü söylesin. Referandumda Fransa'da Fransız  halkı söyleyebilir, İngiltere’de  İngiliz meclisi söyleyebilir, Türkiye’de Türk halkı pekala olalım olmayalım diye referandumda oyuyla görüşünü belirtebilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com