AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:
"(Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin) Tüm ülkelerin vatandaşları, sporcuları, sanatçıları üzüntülerini dile getirirken Türkiye'de öyle bir grup var ki her olayı, ideolojik düşünceleri, çıkarları ve emellerine alet etmeye çalışıyorlar"

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "(Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin) Tüm ülkelerin vatandaşları, sporcuları, sanatçıları üzüntülerini dile getirirken Türkiye'de öyle bir grup var ki her olayı, ideolojik düşünceleri, çıkarları ve emellerine alet etmeye çalışıyorlar" dedi.

Çavuşoğlu, Antalya Yörük Derneğince düzenlenen 21. Yörük Şenliği etkinliklerinde vatandaşlarla sohbet etti. Kendisinin de Yörük olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, çeşitli etkinliklerle Yörük kültürünü aktif olarak yaşattıklarını, yaylalara göçler yapıldığını, örf, adet ve geleneklerin nesillere aktarıldığını kaydetti. 

Bu yıl, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan kaza nedeniyle buruk bir etkinlik düzenlediklerini ifade eden Çavuşoğlu, Avrupa ülkelerinden, tüm dünyadan taziye mesajları geldiğini, bu acıyı tüm dünyanın yaşadığını dile getirdi. Çavuşoğlu, ne Türkiye'de ne de başka bir ülkede böyle bir felaketin yaşanmaması temennisinde bulundu. 

Bu sırada gazetecilerin Soma'da yaşanan olaylara ilişkin çeşitli protesto gösterileri ile Gazeteci Yılmaz Özdil'in olayla ilgili yazdığı köşe yazısının hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, Özdil'in yazısına tepki gösterdi. 

Soma'da yaşanan olayın sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da üzüntüye neden olduğunu ve her yerden taziye mesajları geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Tüm ülkelerin vatandaşları, sporcuları, sanatçıları üzüntülerini dile getirirken Türkiye'de öyle bir grup var ki her olayı, ideolojik düşünceleri, çıkarları ve emellerine alet etmeye çalışıyorlar. Milletimizi her zaman küçümsüyorlar. Milletimiz oy verir dalga geçerler, alay ederler; milletimiz karar verir, milletimizin kararına saygı duymazlar. Vatandaşlarımız şehit olurlarken bile onları küçümserler, alay ederler, şehitliği bile çok görürler. Ben bu zihniyete herhangi bir cevap da vermek istemiyorum. Böyle bir zihniyeti muhatap almak da doğru değil ama onlar çok şükür ki azınlıkta. Zaten dertleri de bu. Onlar bu azınlık grubuyla ülkeyi yönetemiyorlar, artık milletin dediği oluyor, esas rahatsızlıkları da bundan kaynaklanıyor."

Şehitler üzerinden hükümet aleyhine protesto gösterilerinin yapılmasını da doğru bulmayan Çavuşoğlu, ülkede ne olursa olsun "İktidarın aleyhine nasıl kullanabiliriz, iktidara nasıl saldırabiliriz, acaba şunu yaparsak iktidara zarar verebilir miyiz" anlayışı içine büründüklerini söyledi. 

Bu anlayış içinde olanların hiç bir zaman emellerine ulaşamayacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, böyle durumlarda milletin birlik ve beraberlik içinde olduğunu kaydetti. Soma'da yaşanan olayda da Van'dan Edirne'ye kadar 77 milyon insanın birlik ve beraberlik içinde olduğunu, yardımlarıyla gösterdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Terör varken bile şehit kanını istismar edenler, bugün Soma'daki feci kaza nedeniyle şehitlerimizi istismar edenler hiç bir zaman hedeflerine ulaşamazlar, çünkü niyetleri doğru değil, niyet hayır olmayınca, sonu da hayır olmaz" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com