AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalyada:
"Burak Can gitti, polisimiz şehit oldu. Bunların hepsi bizim evladımız. Bu vatanın evlatları. Peki değer mi, ne yapmaya çalışıyorlar? Yani yıllardır PKK'nın yapamadığını, bu ülkede toplum içinde huzursuzluk ve bölünme yaratmaya çalışıyorlar. PKK'nın yapam

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Burak Can gitti, polisimiz şehit oldu. Bunların hepsi bizim evladımız. Bu vatanın evlatları. Peki değer mi, ne yapmaya çalışıyorlar? Yani yıllardır PKK'nın yapamadığını, bu ülkede toplum içinde huzursuzluk ve bölünme yaratmaya çalışıyorlar. PKK'nın yapamadığını mı yapmaya çalışıyorlar?" dedi.

Çavuşoğlu, Finike ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Esnafı ziyaret eden Çavuşoğlu, sorunlarını dinledi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, demokrasilerde gösteri hakkı olduğunu, ancak hiçbir demokrasinin vandalizme müsaade etmeyeceğini vurguladı. Demokrasi ile vandalizmin iyi ayırt edilmesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, demokratik gösteriler kavgaya, yakıp, yıkmaya dönüştüğü zaman istenmeyen sonuçların ortaya çıktığını belirtti. 

Gezi olaylarında canların kaybolduğunu, polisin şehit olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Kaç tane gencimiz hayatını kaybetti? En son Berkin aylardır komadaydı, sonunda dayanamadı ve vefat etti. Allah rahmet eylesin. Şimdi Berkin için gösteriler yapılıyor, doğaldır ama bunun insani duygular içerisinde olması lazım. Bir bakıyoruz yıkmalar, yakmalar, dökmeler ve arkasında yine kargaşa ve bu sefer Burak Can'ımız gitti. Hem de kurşunla vuruldu ve DHKP-C üstlendi. Biz Gezi olaylarında söylüyorduk, çok hakaretler işittik, küfürler işittik. 'Ey halkımız siz demokratik hakkınızı kullanıyorsunuz ama sizin içinize sızan illegal örgütler, hatta terörist grupları sizi de kullanarak ülkeye zarar veriyor. Buna alet olmayın.' dedik."

- "Herkesin sağduyulu davranması lazım"

Son olaylarda insanların daha sorumlu davranmaya başladıklarına değinen Çavuşoğlu, bu sorumluluğun devam etmesi gerektiğini ifade etti. Bu tür olaylarda hayatını kaybedenlerin bu vatanın evladı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Burak Can gitti, polisimiz şehit oldu. Bunların hepsi bizim evladımız. Bu vatanın evlatları. Peki değer mi, ne yapmaya çalışıyorlar? Yani yıllardır PKK'nın yapamadığını, bu ülkede toplum içinde huzursuzluk ve bölünme yaratmaya çalışıyorlar. PKK'nın yapamadığını mı yapmaya çalışıyorlar? O yüzden herkesin sağduyulu davranması lazım" diye konuştu.

Berkin Elvan ve Burak Can Karamanoğlu'nun katillerinin ya da ölmelerine sebep olanların bulunması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, bugüne kadar Türkiye'de faili meçhuller için çok mücadele ettiklerini, birçok şeyi açığa çıkardıklarını belirtti. 

"Ben hakkımı sokakta ararım, yakarım, yıkarım, dökerim, şöyle yaparım, başkalarını da öldürürüm" anlayışının yanlış olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Bunlar hak arayışı değildir. Bunu yapanlar iyi niyetli değildir. İyi niyetle demokratik hakkını kullanan ve protestosunu yapan vatandaşlarımız da bunlara alet olmasınlar. Ülkemizde her zamankinden daha çok sağduyuya ihtiyacımız var. Önemli bir seçime gidiyoruz. Sandıkta herkes oyunu verecek. Bu seçimi kimsenin bu şekilde gölgelemeye hakkı yoktur. Ülkemizin imajını bozmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi. 

Türkiye'de engellemelere, sabotajlara ve bu tür olaylara rağmen istikrarın olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, ülke ekonomisinin büyüdüğünü, ihracatın arttığını kaydetti. Çavuşoğlu, her şeyin tadında bırakılması gerektiğine değinerek, protestolar, gösteriler ve eylemlerin başkalarının huzurunu bozmadan yapılması gerektiğini bildirdi. 

- "AB, artık inadı bırakmalı"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, bir gazetecinin, AB'nin Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltmaya yönelik girişimlerini hatırlatması üzerine, bugün enerjinin her ülke açısından önemli olduğunu anlattı. 

Her ülkenin enerji bağımlılığı konusunda çeşitlilik yaratmak istediğini, Türkiye'nin de bu konuda çalışmalar yaptığını aktaran Çavuşoğlu, HES'lerin, termik santrallerin, nükleer enerji santrallerinin bu amaca yönelik olduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin enerjisini, doğalgazını, petrolünü değişik ülkeler ve bölgelerden aldığını dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bugün Türkiye, enerjisini Rusya’dan da alıyor, kardeş ülke Azerbaycan’dan alıyor, Irak’tan, İran’dan da alıyor. Bu en doğal hakkımızdır ama Türkiye olarak enerji konusunda bir geçiş noktasındayız. Her gün Türkiye'nin Avrupa Birliği için enerji özellikleri açısından da önemi biraz daha anlaşılıyor. Avrupa Birliği’nin de artık inadı bırakıp, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin de inadını kırıp, enerji faslını açması lazım ki; bu bizden daha çok Avrupa'nın yararına olacak."

Enerjinin artık sadece tüketilen bir ürün değil, ülkeler için siyasi güç haline geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bundan dolayı enerjinin bugün ülkeler için bazen koz, bazen şantaj aracı halini aldığını kaydetti. 

Ukrayna'nın zenginlikleri olan bir ülke olmasına rağmen, ekonomisinin Avrupa'dan ve IMF'den gelecek maddi yardımlara bağlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, yeraltı kaynakları olduğunu, ancak doğalgaz ve petrolde de Rusya'ya bağlı bulunduğunu bildirdi. Çavuşoğlu, bu açıdan enerji çeşitliğinin Avrupa için de Türkiye için de önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com