AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalyada:
"Reklam filminin durdurulması doğru bir karar değil. Herkesin milli değerlerini hatırlatan bir filmdi"

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti'nin reklam filminin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından durdurulmasıyla ilgili, "Nedense işte milli değerler derken, milletin değerlerini durdurmak doğru değil işin doğrusu. Biz bunun neden durdurulduğunu da anlıyoruz. Daha önce alınan Yüksek Seçim Kurulu kararlarıyla son zamanlarda alınan kararlardaki çelişkinin sebebinin de ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Herkes biliyor zaten, ama doğru bir karar değil. Reklam filminin durdurulması doğru bir karar değil. Herkesin milli değerlerini hatırlatan bir filmdi" dedi.

Çavuşoğlu, Kepez ilçesinde esnafı ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, AK Parti'nin "Millet Eğilmez, Türkiye Yenilmez" sloganıyla yayınlanan reklam filminin CHP ve MHP'nin başvurusu üzerine YSK tarafından durdurulmasına ilişkin kararı doğru bulmadığını söyledi. 

Kendilerinin hiçbir zaman bayrak üzerinden siyaset yapmadıklarını, ancak tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan anlayışıyla Türk Bayrağını sadece Türkiye sınırları içinde değil, her yerde dalgalandırdıklarını anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz bazı siyasi partiler Hakkari'ye gittiği zaman, orada miting yaptığı zaman sadece parti bayrağı dalgalandırıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi özellikle, Türk bayrağını taşıyamıyorlar. Milliyetçi geçinen birçok parti, oralara hiç gidemiyor zaten. Bırak bayrak dalgalandırmayı, gidemiyorlar bile, ama biz bayrağımızı tüm vatan topraklarında dalgalandırdığımız gibi, dünyanın her yerinde dalgalandırıyoruz. Açtığımız büyükelçiliklerle yaptığımız insani yardımlarla hem Türk bayrağını dalgalandırıyoruz hem de TİKA’nın bayrağını, Kızılay'ın hilalini, Türk Hava Yolları'nın logosunu dünyanın her yerine götürüyoruz."

- "THY saldırıları hak etmiyor"

THY'nin bugün dünyanın en çok büyüyen ve yolcu taşıma kalitesi bakımından en gözde havayolu firması olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bu şirkete yönelik saldırıların başladığını kaydetti.

AK Parti hükümetine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik saldırıların benzerlerinin THY'ye yapıldığını belirten Çavuşoğlu, şirketin böyle saldırıları haketmediğini ifade etti. 

Reklam filminin de anlamlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nedense işte milli değerler derken, milletin değerlerini durdurmak doğru değil işin doğrusu. Biz bunun neden durdurulduğunu da anlıyoruz. Daha önce alınan Yüksek Seçim Kurulu kararlarıyla, son zamanlarda alınan kararlardaki çelişkinin sebebinin de ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Herkes biliyor zaten, ama doğru bir karar değil. Reklam filminin durdurulması doğru bir karar değil. Herkesin milli değerlerini hatırlatan bir filmdi."

- AB ülkelerinin Rusya'ya yaptırım uygulaması

Bakan Çavuşoğlu, AB ülkelerin, Rusya'ya yaptırım uygulamasına ilişkin yapacakları zirvenin hatırlatılması üzerine, yaptırımların doğru olmadığını ifade etti. 

Sorunların yaptırımla değil, diyalogla çözülmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Tüm tecrübelerime dayanarak meselelerin yaptırımla çözülemeyeceğine inanıyorum. Zaten Ukrayna ve Kırım sorununun bu noktaya gelmesinde diyalog yolu kanallarının seçilmemesi ve tam tersine Ukrayna üzerinden bir yarış ve rekabete girilmesiydi" diye konuştu. 

İki tarafı haklı ya da haksız diye değerlendirmenin doğru olamayacağını, iki tarafın da hatası olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, AB ülkelerinin uygulayacağı yaptırımların da bir netice sağlamayacağını belirtti.

Bir dönem İran'a da yaptırımlar uygulandığını, ancak yaptırımları ilk delen ülkelerin, bu yaptırımlara "Evet" diyen ülkeler olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İran üzerinde yaptırımlar uygulandığı zaman birçok Avrupa ülkesi doğrudan ya da dolayı İran ile her türlü ticaretini yaptı. Bunu biliyoruz. Şimdi bazı ülkeler doğalgazın ve petrolün yüzde 100’ünü Rusya'dan alıyor. Büyük ülkeler bile öyle. En düşük alan ülke bile yüzde 20'ye düşürebilmiş. Bu şartlarda şimdi yaptırım uyguladığın zaman gerçekçi bir yaptırım olabilir mi? Neticede bana göre herkes hatasını anlamalı ve oturup Ukrayna üzerinden 'Ne hata yapıyoruz, acaba yeniden iki kutuplu Avrupa'ya doğru mu gidiyoruz?' değerlendirmeli."

Bu konuda herkese sorumluluk düştüğünü dile getiren Çavuşoğlu, eski soğuk savaş dönemindeki tutumlardan vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi. Tarihe takılıp kalındığında herkesin birbirine karşı nefretle bakması gerekeceğine işaret eden Çavuşoğlu, "Tarihe takıldığın zaman Avrupa'nın kendi içinde de hiç kimse birbirinin yüzüne bakamaz. O sebeple bence diyalog yoluyla son netice elde edilebilir. Sadece yaptırımla netice elde edilemeyeceği, özellikle Rusya’ya karşı elde edilemeyeceği kanaatindeyim" dedi. 

13 yıldır dış politikada aktif rol üstlendiğini hatırlatan Çavuşoğlu, tecrübelerine dayanarak sadece yaptırımlarla netice alınamayacağını herkesin de anlaması gerektiğini aktardı. 

- Seçim çalışmaları

Çavuşoğlu, seçim çalışmaları sırasında vatandaşların coşkusuyla karşılaştıklarını söyledi. Herkesin Başbakan Erdoğan'a karşı büyük bir sevgi beslediğini dile getiren Çavuşoğlu, "Vatandaşımızın 'Dik dur, eğilme, millet seninle' sözü de milletin, Türkiye üzerinde oynanan oyunları gördüğünü gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

Kendilerinin her zaman halkın içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, vatandaşlara destekleri için teşekkür etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com