AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalya'da

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Antalyada
Bakan Çavuşoğlu: "Umarız Suriye'deki katil rejim de aklını başına almıştır, Türkiye ile şaka yapılmayacağını ya da oyun oynanmayacağını anlamıştır"

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "(Suriye uçağının TSK tarafından düşürülmesi) Umarız Suriye'deki katil rejim de aklını başına almıştır, Türkiye ile şaka yapılmayacağını ya da oyun oynanmayacağını anlamıştır" dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, Alanya ilçesindeki bir restoranda Alanya Kent Konseyi üyeleriyle kahvaltı yaptı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye uçağının TSK tarafından düşürülmesiyle ilgili Avrupa Birliği'nin herhangi bir tavrı olup olmadığı sorusuna, Avrupa Birliği'nden bir tavır beklemenin doğru olmayacağını söyledi. 

Suriye'nin tutumu konusunda Türkiye'nin bugüne kadar gerekli sabrı gösterdiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye defalarca, Esed rejimi uçağımızı düşürmesine rağmen, kendi topraklarımıza biliyorsunuz füzeler düştü, bombalar düştü, vatandaşlarımız şehit oldu. Tüm bunlara rağmen biz, 'bölgede istikrarsızlık olmasın' diye sabır gösterdik" diye konuştu.

Türkiye'nin hiçbir zaman savaş yanlısı olmadığını, savaşı tercih etmediğini, barıştan yana tavır sergilediğini vurgulayan Çavuşoğlu, ancak Suriye'nin tahrik ve tacizlerinin haddini aştığını, Türk uçaklarının, jetlerinin ve pilotlarının da yapması gerekeni yaptığını belirtti. Bu konunun daha fazla uzatılmaması ve başka yerlere çekilmemesi gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, uçak düşürülmeden önce 4 defa uyarıldığını, buna rağmen uyarılar dikkate alınmayınca da gerekenin yapıldığını anlattı.

- "Umarız katil rejim de aklını başına almıştır"

NATO'dan destek istenip istenmediği sorusuna ise Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu, Türkiye'ye karşı herhangi bir tehdidin doğrudan NATO'yu da ilgilendirdiğini ifade etti.

NATO'ya üye ülkelerden birine herhangi bir tehdit olunca her türlü yardımın yapıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"İnşallah böyle bir tahrik olmaz, olursa da zaten bizim kendi gücümüz, askeri gücümüz gerekeni yapar. Zaten daha önce biliyorsunuz, NATO ülkelerinden özellikle füze tehdidine karşı koruma amaçlı cihazlar gelmişti. Onun dışında şu anda herhangi bir NATO'dan yardım isteyecek durum yok. Umarız Suriye'deki katil rejim de aklını başına almıştır, Türkiye ile şaka yapılmayacağını ya da oyun oynanmayacağını anlamıştır."

- "Suriye uçağının sınır ihlali yapmasını biz mi istedik"

Bir gazetecinin, "Muhalefet partililerince gündemdeki konulara gölge düşürmek için uçağın düşürüldüğü yönünde yorumlar yapılıyor, siz ne düşünüyorsunuz" sorusunu Bakan Çavuşoğlu, şöyle yanıtladı:

"Suriye uçaklarının, jetlerinin bizim sınırlarımızı ihlal etmesini biz mi istedik Suriye rejiminden. Suriye rejimiyle yakın olan Cumhuriyet Halk Partisi. Onlarla sürekli temas içindeler, sürekli ziyaret ediyorlar, kanki olmuşlar, kol kolalar. Türkiye'deki, Hatay'daki terör saldırıları organize edenler, CHP milletvekillerini Esed'e götürenler. Dolayısıyla o uçakların bizim sınırlarını ihlal etmesini biz mi istedik, biz mi rica ettik böyle bir organize olsun diye. Neticede bir ihlal olmuştur, bizim de sabrımız taşmıştır ve gereken yapılmıştır."

Bu konunun farklı yönlere çekilmesini doğru bulmayan Çavuşoğlu, muhalefetin Türkiye'de hiç iyi bir şey olmamasını istediğini kaydetti. Halkın, muhalefetin bu tür eleştirilerini dikkate almayacağını söyleyen Çavuşoğlu, "Neticede bu Türkiye'nin milli meselesidir, seçim öncesi de olsa bu milli meselede aynı çizgide olabiliyor muyuz, olamıyor muyuz önemli olan budur" dedi.

- Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Jirinovski'nin açıklaması

"Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski'nin 'Suriye'de teknoloji var, Türkiye'nin her türlü sınır ihlalinde uçaklarını düşürecek sistemi var' şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna ise Çavuşoğlu, "Jirinovski'nin söyledikleri Rusya'da da dikkate alınmaz, biz de ciddiye almayız. Çünkü kendisini Avrupa Konseyi'nden de tanırım, bir gün söylediğinin, ertesi gün tam tersini söyler. Bir gün Türkiye hakkında çok olumlu şeyler söyler, Türkiye'yi över, bir gün sonra tam tersine söyler. Bir gün önce eleştirir, sonra farklı konuşur. Şimdi o kendisini müzeye vermiş, sanata vermiş, parfüm çıkarıyor, o işlerle uğraşıyor" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com