AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Eskişehir'de:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Eskişehirde:
"Türkiye yılda 1.5 milyar dolar insani yardımı yapıyor. Türkiye'nin, bu yardımları her yıl artırıyor, ekonomimiz büyüdükçe artırıyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye yılda 1.5 milyar dolar insani yardımı yapıyor. Türkiye'nin, bu yardımları her yıl artırıyor, ekonomimiz büyüdükçe artırıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, çeşitli etkinliklere katılmak üzere Yüksek Hızlı Tren ile geldiği Eskişehir'de, Vali Güngör Azim Tuna ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Daha sonra Vilayet Meydanı'na gelen Çavuşoğlu, Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Kardeşlik Platformu'nun girişimleriyle, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla Suriye'ye götürülmek üzere hazırlanan 2 yardım tırınının uğurlama törenine katıldı. 

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, çok anlamlı bir törende bulunduğunu belirterek, yardım tırlarını hazırlayanlara teşekkür etti.

Türkiye'nin zor şartlarda yaşayanlara hem kapısını hem de yüreğini açtığını belirten Çavuşoğlu, "Hem de nerede yardıma muhtaç kim varsa onun yardımına koşuyor. Biz daha önce peşmergelere de sınırlarımızı açmıştık. Onları da ülkemizde ağırladık en iyi şekilde. O zamanın ekonomik şartlarında elimizden gelen imkanları sunmuştuk" dedi.

Çavuşoğlu, Suriye'de devlet terörü ve katliamı başladıktan sonra ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insanın komşu bölgelerdeki ülkelere gittiğini hatırlattı.

Türkiye'de yaklaşık 700 bin göçmenin yaşadığını anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bunların 200 binden fazlası çadırlarda ve konteyner kentlerde yaşıyor. Şu anda gerek uluslararası gözlemcilerin, insan hakları örgütlerinin, uluslararası örgütlerin ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin raporlarına göre, örnek sayılabilecek şartlarda ağırlamaya çalışıyoruz. Elbette, kendi evlerindeki hissiyatı belki veremeyiz ama çocukların, kadınların eğitimi dahil her türlü yaşam ortamında sağlanabilecek sosyal ortamı da sağlamaya çalışıyoruz. Ama onların arzusu, 'bir an önce kan dursun, vahşet dursun, Suriye'ye istikrar ve barış gelsin ve evlerimize dönelim'. İnşallah, bu arzuları da gerçek olur. Ama bu arzuları gerçek oluncaya kadar biz Türkiye'deki misafirlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

 

- "Türkiye'nin, yardımları her yıl artıyor"

 

Çavuşoğlu, Türkiye ekonomisinin son 11 yılda çok büyüdüğünü ve milli gelirin 230 milyar dolardan, 800 milyar dolara çıktığını bildirdi.

Türkiye'de yaşayan her vatandaşın, bu ekonomik kalkınmadan olumlu anlamda etkilendiğine değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Her vatandaşın, refahı artıyor, devletten aldığı her türlü hizmetin kalitesi de artıyor. Birinci sınıf insan gibi hizmetler alabiliyor. Türkiye'nin ekonomisinin büyümesinden faydalanan sadece Türkiye'de yaşayan 76 milyon vatandaşımız değil. Bugün, Türkiye dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun yardımına gidiyor, nerede bir dünyanın mağdur edilmiş insanı varsa, toplumu varsa onun sesi oluyor. Ama en çok da ekonomik yardım ihtiyacı duyan ve aynı şekilde insani yardım, gıda yardımı gibi ihtiyaçları olan ülkelerin, milletlerin yanında oluyor. Arakan'daki probleme ilk koşan ülke, Türkiye olmuştur. Bosna'dan tutun, Balkanlar'daki birçok ülkelerde yaşanan krizlerde vatandaşların ihtiyacını karşılayan ülke, Türkiye olmuştur. Somali'den tutun Afrika'da Nijer'de birçok ülkede açlıktan, susuzluktan ölen insanlar var. Onların yardımına koşan, gıda götüren, su getiren, onlara hastane yapan ülke, Türkiye'dir. Çok şükür artık, Türkiye yılda 1.5 milyar dolar insani yardımı yapıyor. Türkiye'nin, bu yardımları her yıl artırıyor, ekonomimiz büyüdükçe artırıyoruz." 

 

- "Türk milletiyle gurur duyuyoruz"

 

Çavuşoğlu, bugün, Türkiye ekonomisinin IMF'ye borcunu kapattığını ve IMF'ye 5 milyar dolar kredi açacak duruma geldiğini anımsattı.

Türk insanının hayırsever olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Devletin yaptığı yardımların yanında aynı şekilde nerede yardıma ihtiyacı olan insan varsa onun yardımına ilk koşan Türk insanı olmuştur. Biz milletimizle gerçekten gurur duyuyoruz. İnşallah, bu tırlar sağ salim Suriye'ye gider. Türkiye çıkışında daha önceki tırlarda olduğu gibi durdurulmaya çalışılmaz ve bir an evvel Suriye'deki halka bu yardımlar ulaşır" diye konuştu.

Tuna ise kampanya kapsamında her hafta, birkaç tırın Suriye'ye gönderildiğini belirterek, yardımda bulunanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 2 yardım tırı Suriye'ye uğurlandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com