AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Eskişehir'de:

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Eskişehirde:
"Bugüne kadar AB projeleriyle, fonları ile yaklaşık 370 bin vatandaşımızı Avrupa'ya göndermişiz. Vatandaşımızın cebinden tek kuruş çıkmadan göndermişiz"

ESKİŞEHİR (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugüne kadar AB projeleriyle, fonları ile yaklaşık 370 bin vatandaşımızı Avrupa'ya göndermişiz. Vatandaşımızın cebinden tek kuruş çıkmadan göndermişiz" dedi.

Çavuşoğlu, "Eskişehir Valiliği 1. Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Eskişehir Valililiği bünyesindeki koordinasyon merkezinin, Avrupa standartlarına ulaşmak için projelerin hazırlanmasında çok büyük rolünün olduğunu anlattı.

AB sürecinde bölgesel yöneticileri ve sivil toplum örgütlerini ortak olarak gördüklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Ticaret odaları ve sanayi odalarının, sendikaların önemli katkıları var. Özellikle Avrupa ile Türkiye arasında oluşturduğumuz diyalog ortamında artık kırsaldaki vatandaşlarımızında katkısı var. Bugüne kadar AB projeleriyle, fonları ile yaklaşık 370 bin vatandaşımızı Avrupa'ya göndermişiz. Vatandaşımızın cebinden tek kuruş çıkmadan göndermişiz. Orada staj, eğitim hatta çalışma imkanı bulmuşlar. 150 bin Avrupalı'yı Türkiye'ye getirmişiz. Türkiye'de üniversitelerle iş birliği yapmışlar sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmışlar. Yaptığımız incelemelerde görüyoruz ki Türkiye'ye gelen her Avrupalı, sadece Antalya'ya gelen yılda 12 milyon turistten bahsetmiyorum. Bu kapsamda da gelen her Avrupalı'nın halkımıza bakışı değişmiştir. Türkiye'nin ne kadar büyük bir ülke olduğunu, ekonomisinin çok güçlü olduğunu, altyapısını ve standartlarının artık çok farklı olduğunu  görüyorlar ve Türkiye'nin AB sürecindeki düşünceleri de değişiyor."

 

- "Bu yıl 70 bin vatandaşımızı Avrupa'ya göndereceğiz"

 

Çavuşoğlu, Türkiye'de ağırlanan her Avrupalı'yı aslında Türkiye'nin bir gönüllü temsilcisi olarak gördüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Avrupa'ya giden her bir vatandaşımızın, gittiği yerlerde ülkemizin imajını, Türkiye'nin AB sürecindeki kararlılığının gösterilmesi bakımından çok önemli katkıları olmuştur. Sadece geçen yıl 70 bin öğrenci ve vatandaşımızı AB ülkelerine gönderdik. Bu yıl da en az 70 bin vatandaşımızı göndereceğiz. Özellikle 'Erasmus' denilen projeyi yeni bir çatı altında topladık 'Erasmus Plus'. Tüm eğitim ve gençlik projelerinin programlarını ve vatandaşlara yönelik programları Erasmus Plus çatısı altında topladık ve buna sporu da ekledik. Önümüzdeki 6 yılda sadece spor projelerine 266 milyon Avro, yani yaklaşık 800 milyon lira kaynak aktarıldı." 

Türkiye'nin AB'de yer alması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bu, hem Türkiye'nin hem de Avrupa Birliği'nin de yararınadır hatta birçok Avrupalı dostlarımız bugün Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olan ihtiyacından fazla Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu sadece ekonomik bakımdan değil, dış politika, küresel güç olması, bölgesel sorunların çözülmesi gibi birçok unsurları birlikte değerlendirdiği zaman bu kanaatte olanlar var. Şimdi esas bu tür farklı görüşler olabilir ama karşılaştığımız en büyük sorun, ön yargılar. Yani Türkiye'ye karşı Avrupa halkının bakışında ciddi bir ön yargı var. Bu ön yargının yıkılması, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, İslamafobiya gibi, antisemitizm gibi  Avrupa'da birçok akımlar var. Bununda ırkçı partilere artan desteğe yansıdığını görüyoruz. Yani o partilerin ulusal seçimlerde ya da AB Parlamentosu seçimlerinde gücünün artmasının sebebi de bu. Bundan olumsuz anlamda biz de etkileniyoruz. İlişkilerimizde, AB üyelik sürecimize bakışta bunların etkisi var. Biraz önce söylediğim bu karşılıklı diyaloğun gerçekten bu duvarları yıkmakta çok etkili olduğunu görüyoruz ve bu sürecin artarak devam etmesinde fayda görüyoruz"

Çavuşoğlu, Eskişehir'deki AB projelerinin başarılı olmasını takdirle izlediklerini ifade ederek, Eskişehir'deki 427 projeye yaklaşık 45 milyon lira kaynak aktardıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com