AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu Strazburg'da

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu Strazburgda
Çavuşoğlu: "Genel Sekreterle Türkiye’de devam eden reform süreci, 5. yargı reformu paketi gibi konuları görüştük. Bunların dışında reform paketleri planlıyoruz. Yeni reform paketlerinin yakında meclis gündemine gelmesini bekliyorum"

STRAZBURG (AA) – AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) Türkiye’den bireysel başvuruların azalması ve birçok konuda hukuki reformların yapılması için çalıştıklarını belirterek, “Yeni reform paketlerinin yakında meclis gündemine gelmesini bekliyorum” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Onursal Başkanlık Madalyası'nı almak ve Avrupa Konseyi'nde temaslarda bulunmak üzere Strazburg’da bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks'le görüştü. Çavuşoğlu ve Jagland, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Jagland’la birçok konuda fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Genel Sekreterle Türkiye’de devam eden reform süreci, 5. yargı reformu paketi gibi konuları görüştük. Bunların dışında reform paketleri planlıyoruz. Yeni reform paketlerinin yakında meclis gündemine gelmesini bekliyorum.” dedi.

Jagland’ın Türkiye’deki reformlarda teşvik edici rol oynadığını belirten Çavuşoğlu, “AİHM’e ülkemizden bireysel başvuruların azalması ve birçok konuda reform yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda Jagland teşvik edici bir rol oynuyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Genel Sekreter Jagland’ın Ukrayna ile Rusya arasındaki krizde çok önemli bir rol oynadığını belirterek, Avrupa Konseyinin krizin insani açıdan olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkili olacağına inandıklarını söyledi.

-“Türkiye’de işler doğru yönde gidiyor”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ise Türkiye’nin özellikle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru konusunda önemli adımlar attığını belirterek, "Türkiye’nin Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirmesini çok önemli buluyorum. Bu sadece Türkiye için değil, AİHM için de önem taşıyor. Bu sayede Türkiye, AİHM’de davası süren ülkeler arasında 2.sıradan 5. sıraya geriledi. Bu durum işlerin doğru yönde gittiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com