AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Tokat'ta

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Tokat'ta
Çavuşoğlu: "(İnternet düzenlemesi) Yaptığımız düzenleme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği karara uygun. Aynı şekilde en temel hak olan özel hayatın gizliliği konusunda düzenlemeler yapan bir yasadır"- "Daha demokratik ama kişilik haklarını koruyu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, internet düzenlemesiyle ilgili, "Yaptığımız düzenleme Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği karara uygun. Aynı şekilde en temel hak olan özel hayatın gizliliği konusunda düzenlemeler yapan bir yasadır" dedi.

AK Parti'nin Tokat'taki belediye başkan adaylarının tanıtımı için düzenlenen toplantıya katılmak üzere kente gelen Çavuşoğlu, Vali Mustafa Taşkesen'i makamında ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Tokat'a ilk defa geldiğini ve burada bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Tokat'ta kendisine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, bir gazetecinin "internet düzenlemesine" ilişkin sorusu üzerine, "Dün açıklamamızı yaptık. Yaptığımız düzenleme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği karara uygun. Aynı şekilde en temel hak olan özel hayatın gizliliği konusunda düzenlemeler yapan bir yasadır. Daha önce, herhangi bir olumsuz şey olduğu zaman herhangi bir servis sağlayıcıyı, YouTube başta olmak üzere, mahkeme kararıyla tamamen kapatıyorduk. Şimdi herhangi olumsuz durum olduğu zaman servis sağlayıcı değil, sadece o içerik kapatılıyor. Bu içeriğin kapatılması da sadece bu kuruluş ya da başkanına bağlı değil" diye konuştu.

Bu konuda çok yanlış yorumlar yapıldığını kaydeden Çavuşoğlu, "Özel hayatın gizliliği gibi, özellikle çocukların cinsel istismarıyla ya da herhangi bir pornografik içerik olduğu zaman, kişi bu kuruluşa başvurduğu zaman, kuruluş veya başkanı bunu engelliyor. Ne zamana kadar engelliyor? 24 saat içinde mahkemeye başvuruyor. Mahkemenin de 48 saat içinde karar vermesi gerekiyor. Bu kararın doğru olup olmadığına karar verecek mahkeme ne yönde karar verse ona uyuyor" dedi.

- "Kişilik haklarını koruyucu bir düzenleme getirilmiştir"

Türkiye'nin bu konuda acı tecrübeler yaşadığını ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Sürekli hatırlatmak için söylemiyorum. Örneği Sayın Baykal'la ilgili internette yayınlanan, siz ne derseniz deyin, video deyin, o derece ahlaksızca kaydedilip yayınlanan içerik. O akşam biz de Meclis'teydik. Hatta Sayın Başbakanımız da üzüldü. 'Bir an önce kaldırılsın, böyle bir şey olamaz' dedi ama kaç gün sürdü. Türkiye'de çocukların cinsel istismarıyla 1-2 şey koyuyor, çocukla ilgili bu içeriğin orada devam etmesi kabul edilebilir bir şey mi? Dünyanın neresinde kabul edilebilir. Buna benzer birçok tehdit, kadına yönelik şeyler oluyor. Buna benzer şeyler, kişilik haklarını korumak için ve özel hayatın gizliliğini korumak için en temel hak ve özgürlüktür."

Yasaların insanların temel hak ve özgürlüklerini korumak için var olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Yasalar, başkalarının insan hak ve özgürlüklerine girmemesini düzenler. Yasaların temeli budur. İnternette böylesine sınırsızca özgürlük olabilir mi? Başkalarının insan hakkını ihlal eden şeylere müsaade edilir mi? Burada yapılan düzenleme, Türkiye'ye karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yıldırım kararı vardır. Nedir? Niye servis sağlayıcı bloke ettiniz? O içeriği bloke etmediniz? İşin özeti budur. Burada daha önceki Türkiye'de yasalara göre daha demokratik ama kişilik haklarını koruyucu bir düzenleme getirilmiştir. AB'li dostlarımızdan dünkü yazılı açıklamamızda da rica ettik. Türkiye ile ilgili bir gelişme olduğu zaman, bir yasa tasarrufu olduğu zaman veya herhangi bir bilgi olduğu zaman size başka türlü ulaşabilir" ifadesini kullandı.

Bugünlerde Türkiye'yi dışarıya şikayet etme meraklısının sayısının arttığını ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bunu muhalefet partisi daha güzel yapıyordu, tırnak içinde söylüyorum. Şimdi bakıyorsunuz medya, bazı kurumlar, yapılar Türkiye'yi karalamak, küçültmek, daha sonra Türkiye'ye zarar vermek için, hedefleri iktidar ve Başbakanımız ama esas yaptıkları şey Türkiye'nin itibarını zedelemek. Bunun sayısı arttı. Buralardan bilgiler gelebilir. Bakanlık görevine geldiğimizden bu tarafa çok samimi diyaloglar oluşturduk. Hem AB Komiseri Stefan Füle ile hem AB'de ve Avrupa Parlamentosundaki parti başkanları ve meclis başkanlarıyla. Böyle sami bir diyalog varken açıklama yapmadan önce bize sorsunlar. Ne olduğunu bize sorsunlar. Her gün herhangi gelişmeyi bir yere rapor etme durumumuz yok. Yıllık ilerleme raporumuzu yayınlıyoruz. Gelişme olduğu zaman bilgiyi paylaşıyoruz. Her dakika paylaşacağız diye bir şey yok. Bizden bilgiyi aldıktan sonra açıklama yapsınlar. Birkaç defa çağrı yaptım. Yinelemek istiyorum; bu yapıcı diyaloğun devam etmesini arzuluyoruz."

- "Bu yılı AB yılı olarak geçirmek arzusundayız"

"Türkiye'nin AB süreci böyle bir ortamda devam ediyor" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Her şeyin açıkta konuşulduğu süreçte gitmesini arzuluyoruz. Başbakanımızın Brüksel ziyaretinde görüşmeleri de bu çerçevede oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande görüşleri açıklamıştır ve paylaşmıştır; müzakereler devam etsin. Devam etmesi için Merkel ile dahi hemfikiriz. Başbakanımızın söylediği gibi, bu yılı AB yılı olarak geçirmek arzusundayız. Reformları yapmak istiyoruz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "demokratikleşme paketi"ndeki hususların Meclis'e gelmeye başladığını kaydeden Çavuşoğlu, "Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili 22 maddelik tasarı Meclis'e geldi. Bakanlarımızın ve uzmanlarımızın üzerinde çalıştığı 3 ayrı paket var. Bunları da Meclis'e getireceğiz. Bunların hepsi, Türkiye'yi AB standartları ve bizim inandığımız ve milletimizin hak ettiği standartlara bir adım daha fazla yaklaştırmak için. AB'li dostlarımıza sesleniyorum; bu sadece Türkiye'nin atacağı adımlarla olmaz" dedi.

Çavuşoğlu, "Türkiye'nin internet düzenlenmesinde örnek aldığı bir ülke var mı?" sorusu üzerine, "Biz ülkelerdeki uygulamalara baktık. İşin doğrusu burada çok yapı yok. HSYK ile ilgili düzenlemeyi de o zaman inceledik. Ne AB'nin belirlediği şöyle bir standart var ne de AB ülkelerinde bir yasa ya da uygulama var. Bazı ülkelerde, bakın tamamını bakan atıyor, bazı ülkelerde bakan öneriyor" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, "İnternetle ilgili bir uygulama yok. Temel aldığımız ilke, kişilerin özel hayatının korunması, gizliğinin, mahremiyetinin korunması ve de bir içerik varsa içeriğin engellenmesi. Birçok kişinin kullandığı o server sağlayıcının yayına devam ederek onları da mağdur etmemek gibi, son derece titiz hazırlanmış bir yapı" dedi.

Muhabir: Ekber Türkoğlu
Yayınlayan: Ahmet Ekici

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com