AB Bakanlığı kapatılıyor mu?

AB Bakanlığı kapatılıyor mu?
AB’ye tam üyelik tartışmaları sürerken MHP, hükümetin AB Bakanlığını kapatmayı düşündüğünü öne sürdü.

Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusundaki duraklama ve ‘’AB’den vazgeçebiliriz’’ biçimindeki açıklamaların ardından, çok ilginç bir iddia ortaya atıldı.
 
Gazeteport’un haberine göre, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, hükümetin Avrupa Birliği Bakanlığı'nın kapatmayı düşündüğünü öne sürdü ve ‘’AB hikayesi bitmiştir'' dedi.
 
TBMM’de önceki gece AB Bakanlığının 2013 bütçesi ele alınırken, Bakan Egemen Bağış, uzun süren müzakere süreci ve siyasi blokajların Türkiye'de üyelik sürecinin sorgulanmasına neden olduğunu söyledi ve ‘’Türk halkı nezdinde AB'ye olan güvenin azaldığı bir gerçektir. İlişkilerdeki tüm sorunlara ve müzakere sürecinde karşılaşılan siyasi engellere rağmen, AB süreci, Türkiye'ye pek çok fırsat ve kazanım sundu’’ dedi.
 
‘’BU İŞİ UZATMAYIN’’
 
Görüşmeler sırasında söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Başbakan Erdoğan'ın TL Bölgesi oluşturulabileceği hakkındaki açıklamasını anımsatarak, ''AB’ye girmek isteyen bir ülke TL bölgesi'nden bahsedemez. Bunun anlamı, 'Biz AB'yi istemiyoruz' demektir'' diye konuştu.
 
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise AB'nin artık ilerlemediğini savunarak, ''Gelin artık bu işi fazla uzatmayalım, nişanı atalım'' dedi. MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da, AKP içinde Avrupa Birliği Bakanlığı'nın kapatılmasının konuşulduğunu öne sürdü ve ''2005'te müzakerelere başlandığı dönemdeki göreceli başarının yerinde yeller esiyor. Hükümetin AB hikayesi bitmiştir'' dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da yazılı bir açıklama yaparak, AKP’nin AB’ye tam üyelik hedefinden vazgeçtiğini ve reform gündemini terk ettiğini öne sürdü. Loğoğlu, ‘’AB sürecinin yavaşlatılmasıyla, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, kadın-erkek eşitliği ve laiklik dahil, toplumsal yaşamın hemen her alanında ülkemiz geriye doğru gitmeye başlamıştır” dedi.
 
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerin ardından, AB Bakanlığı'nın 52 milyon liralık 2013 yılı bütçesi, kabul edildi. Bakanlığın 2012 bütçesi 46 milyon lira olmuştu. Bu yılki bütçe geçen yıla oranla yüzde 13 artış gösterdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com