AB BİLGİ MERKEZİ’NDEN, “GIDA GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ

AB BİLGİ MERKEZİ’NDEN, “GIDA GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ
AB BİLGİ MERKEZİ’NDEN, “GIDA GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ

ERZURUM - Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Erzurum AB Bilgi Merkezi tarafından, “Gıda Güvenliği” konulu bir seminer düzenlendi.
ETSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminer, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Akal’ın açış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında gıda güvenliğinin öneminden söz eden Akal, gerek tüketicinin bilinçlenmesi, gerekse ülkelerin gıda yasalarını güncellemeleri sonucunda, gıda güvenliği konusunda çok önemli değişimler meydana geldiğini ve son yılların en önemli toplumsal konusu haline geldiğini söyledi. Gıda kaynaklı hastalıkların, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde özellikle çocuklar, yaşlılar ve hamileler başta olmak üzere insan sağlığı üzerinde ciddi bir tehlike oluşturduğunun altını çizen Hasan Akal şunları söyledi; “Bunun sonucunda, insanların sağlığını ve hayatını kaybetmesinin yanı sıra, yapılan sağlık harcamaları da büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Gıda güvenliği programlarının uygulanmasıyla bu tehlikeler en aza indirilerek meydana gelen hatanın nereden kaynaklandığı ve çözümü bulunabilmektedir. Halka güvenli gıdanın sunumu, otoritelerin sorumluluğunda olmasına karşın, güvenli gıdanın üretimindeki öncelikli görev, hem gıda hammaddesi ve hem de gıda ve içecek üreticilerine düşmektedir.”
Son dönemde güvenilir gıda üretimi ve tüketimi ile ilgili olarak toplumda ciddi endişeler yaşandığını ve gıda güvenliğine ilişkin kamuoyu duyarlılığının gün geçtikçe arttığına işaret eden Akal, “Tüketicinin bilinç düzeyi arttığı oranda; tüketici haklarına saygılı, ucuz, kaliteli mal ve hizmeti talep edecek, bu konuda tüm haklarını gözetecektir. Bir ülkede tüketici bilinci yükseldikçe, üretimin de niteliği, kalitesi ve verimliliği artacak, daha rekabetçi, sürdürülebilir ve çevreye saygılı bir üretim gerçekleştirilebilecektir.” diye konuştu.
Seminerde daha sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mükerrem Kaya ve aynı bölümde öğretim üyesi Doç. Dr. Güzin Kaban gıda güvenliği ve sağlıklı gıda üretimi konularında katılımcılara bilgi verdiler.
Erzurum AB Bilgi Merkezi tarafından ayrıca gıda güvenliği konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı önceden belirlenen işletmelere plaket verildi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com