AB dışişleri bakanları toplandı

AB dışişleri bakanları toplandı
AB’nin Ukrayna’daki gelişmeler bağlamında bazı şirketleri de kapsayacak yaptırım kararları alması bekleniyor

BRÜKSEL (AA) – Ukrayna’daki kriz bağlamında bireylere yönelik olarak seyahat yasağı ve malvarlıklarının dondurulması önlemlerini içeren yaptırımlar uygulayan Avrupa Birliği’nin (AB), mevcut yaptırım listesini bazı şirketleri de içerecek şekilde genişletmesi öngörülüyor.

Brüksel’de bir araya gelen AB dışişleri bakanları tarafından listeye dahil edilmesi öngörülen olası şirketlerin Kırım’ın Moskova’ya dahil edilmesiyle bağlantılı olması dikkate alınacak. Gazprom gibi Rus ekonomisinin önemli şirketlerinin ise şu aşamada listeye alınması beklenmiyor.

Diplomatik kaynaklar, 48 kişinin yer aldığı mevcut yaptırım listesine 14 yeni isim ile enerji alanında faaliyet gösteren iki Kırım şirketinin eklenmesinin planlandığını ancak son kararı AB dışişleri bakanlarının vereceğini belirtiyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, toplantıya girmeden önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın 25 Mayıs’ta Ukrayna’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili takınacağı tavra bağlı olarak AB’nin ekonomik yaptırımları da içeren üçüncü aşamaya geçmeye hazır olduğunu göstermesinin önemli olduğunu belirtti.

Hague, Doğu Ukrayna’da yapılan referandumun dünyanın gözünde hiçbir güvenilirliğinin olmadığını ve yerine getirilen tek bir kriter bile bulunmadığını kaydetti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da referandum konusunda fazla bir şey söylemeye gerek olmadığını belirterek, “Hukuk devletinin tüm ilkeleri açısından yasa dışı” dedi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise hala gerilimi düşürücü adım beklediklerini ifade ederken, AB Dönem Başkanı Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, gerilimi düşürebilecek adımları Rusya’nın “sözde referandumu” tanımadığını açıklaması, Ukrayna’daki seçimlere ülkenin doğusundaki bölgelerin de katılması ve Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinin çekilmesi olarak sıraladı.

AB dışişleri bakanlarının Ukrayna’daki gelişmeleri ele alacakları oturuma Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı ve İsviçre Konfederasyonu Başkanı Didier Burkhalter de katılacak.

Toplantıda Ukrayna’nın yanı sıra Ortadoğu Barış Süreci’ndeki son gelişmeler ile AB’nin Komşuluk Politikası ele alınacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com