AB dışişleri bakanları toplanıyor

AB dışişleri bakanları toplanıyor
Ana gündemini Doğu Ortaklığı ve Suriye konularının oluşturacağı AB Dışişleri Konseyi kapsamında Türkiye'nin de aralarında bulunduğu aday ülkelerle çalışma yemeği düzenlenecek

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, ana gündemini Doğu Ortaklığı ve Suriye konularının oluşturacağı AB Dışişleri Konseyi toplantısında bir araya gelecek.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Siyasi Diyalog Toplantısı'na katılmak üzere AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dışişleri Konseyi kapsamında düzenlenecek ve birlik üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla aday ülke dışişleri bakanlarını bir araya getirecek olan akşam yemeğine katılacak.

AB dışişleri bakanları, Doğu Ortaklığı kapsamında bir yandan Ukrayna'nın içinden geçtiği krizin aşılmasına ne tür bir katkı sağlanabileceğini, diğer yandan da bu yıl içinde Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA) imzalamayı hedefleyen Moldova ve Gürcistan'a nasıl destek olunabileceğini değerlendirecek.

Ukrayna yönetimine yönelik olası yaptırımlar, dışişleri bakanlarının ele alacağı konular arasında yer alsa da şu aşamada bu konuda somut bir adım atılması öngörülmüyor. Diyalog, mevcut krizden çıkış için AB'nin öncelik verdiği opsiyon olmayı sürdürüyor.

Suriye'de yaşananları da ele alacak olan AB'nin özellikle üç konuya odaklanması bekleniyor. Cenevre'deki müzakereler, ülkedeki insani durum ve krizin çevre ülkeleri etkileme potansiyeli, AB dışişleri bakanlarının Suriye ile ilgili öncelikli konu başlıklarını oluşturacak.

Çatışmaların sürdüğü Orta Afrika Cumhuriyeti'ne (OAC) ortak askeri güç göndermek için çalışmalarını sürdüren AB, Fransız Tümgeneral Philippe Ponties komutasında yürütülen hazırlıkları ele alacak. AB, şubat ayı sonunda bölgeye yaklaşık 600 askerden oluşan bir güç göndermeyi hedefliyor.

AB dışişleri bakanlarının, insan hakları sorunları nedeniyle sıkıntılı olan Küba ile ilişkilere de yeni bir ivme kazandırması gündemde. AB'nin bu çerçevede Küba ile siyasi diyalog ve işbirliği anlaşmasına yeşil ışık yakması öngörülüyor.

Muhabir: Güven Özalp
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com