AB dışişleri bakanları toplantısı

AB dışişleri bakanları toplantısı
AB dışişleri bakanları bir yandan Rusya’ya karşı kararlı bir duruş sergilerken diğer yandan diplomatik kanalları açık tutmanın yollarını arıyor

BRÜKSEL (AA) – Kırım’da düzenlenen referandum sonrası Ukrayna’daki gelişmelerin ve Rusya ile ilişkilerin ele alındığı Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısında bir yandan Rusya’ya karşı kararlı bir duruş sergilemenin, diğer yandan tüm diplomatik kanalların açık tutulmasının yolları aranıyor.

Toplantı öncesinde basına konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, yaptırımlar konusunda uzlaşı sağlanacağına güvendiğini, bununla birlikte her türlü diplomatik kanalın açık kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

Yaptırımlar listesine Rus ve Kırımlı kişilerin dahi edileceğini belirten Hague, 21. yüzyılda bir ülkenin askeri güçle başka bir ülkeye bağlanmasının "kabul edilemezliğinin" dile getirileceği güçlü bir açıklama yapılacağını ifade etti.

Referandum sonucunun tanınmayacağını belirten Hague, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) tek başına olduğunu, “Çin’in bile çekimser kaldığını” söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da dün düzenlenen referandumun “tamamen yasa dışı” olduğunu kaydederek, bir yandan kararlılıkla hareket edilmesi, diğer yandan da gerginliği tırmandırmadan uzak durularak diyalog yolları bulunması gerektiğini vurguladı.

"Ne kadar yaptırım devreye sokulursa sokulsun dünden önceki statüye dönmenin mümkün olmadığını" belirten Lüksemburg Dışişleri Bakan Jean Asselborn ise “Askeri olarak müdahale edilmezse, ki hiç kimse askeri müdahale istemiyor,  yasa dışı da olsa uluslararası hukuka aykırı da olsa dün bir şeyler olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bir yandan Ukrayna’ya yardımcı olmamız diğer yandan Rusya’yla ilişkilerde içinde bulunduğumuz delikten nasıl çıkılacağını bulmamız gerekiyor” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com