AB-İsrail gerginliği büyüyor

AB-İsrail gerginliği büyüyor
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi'nin Gazze yorumu İsrail'in tepkisini çekti

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Filistin'le ilgili düzenlediği bir konferansta söylediği sözler gerginlik yarattı.

Ashton, "Fransa'nın Toulouse kentinde dün yaşananları aklımıza getirdiğimizde, Suriye'de olanları ve Gazze'de yaşananları gördüğümüzde hayatını kaybeden gençler ve çocuklar aklımıza geliyor'' ifadesini kullandı.

Ashton'ın bu sözleri Fransız haber ajansı AFP tarafından ''Ashton, Toulouse ve Gazze arasında paralellik kurdu'' başlığıyla servis edildi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Ashton'a tepki gösterdi, "sözlerini geri al" çağrısında bulundu. Ashton'ın sözcüsü Michal Mann, Lieberman'a doğrudan cevap vermekten kaçındı. Fransız haber ajansı Agence France Press'i ise ''çarpıtma haber servis etmekle'' suçladı.

Mann, Ashton'ın konuşmasında hiçbir şekilde Toulouse saldırısı ve Gazze'deki durum arasında paralellik kurmadığını da savundu. Basın sözcüsü, Ashton'ın konuşmasında Toulouse'da bir okula yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını ve Yahudi toplumunun acısını paylaştığını belirttiğini de vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com