AB Komisyonu Hristiyanları Kızdırdı!

AB Komisyonu Hristiyanları Kızdırdı!
Avrupa Birliği Komisyonu'nun okullar için hazırladığı 2011 ajandalarında Hristiyan bayramları unutuldu...

Avrupa Birliği Komisyonu'nun okullara gönderdiği 2011 ajandalarında Hindu, Çin ve Müslüman dini bayramlarına yer verirken Hıristiyanlar'ın dini bayramlarını unutması, özellikle Avusturya, Fransa ve Belçika gazetelerine manşet oldu. Bunun üzerine özür dileyen AB Komisyonu, yeni baskılarda ajandalara Noel ve Paskalya gibi Hıristiyan dini bayramlarının da dahil edileceğini açıkladı.

AJANDALAR GERİ ÇEKİLMEYECEK
AB Komisyonu sözcüsü Frederic Vincent, son 6 yıldır ajanda basan ve dağıtan AB Komisyonu'nun, AB genelinde ilk başvuran 21 bin okula gönderdiği oldukça kullanışlı 2011 yılı ajandalarını geri çekmeyi düşünmediğini söyledi.

Vincent, ajandalarda her ülkenin bir kısmı Hıristiyan dini bayramlarıyla örtüşen resmi tatillerine yer verildiğini fakat Yahudi, Müslüman, Hindu ve Çin dini bayramları eklenirken, Hıristiyanlar'ın dini bayramlarının unutulduğunu belirtti.

Sözcü Vincent, 3,2 milyon adet basılan ve maliyeti 5 milyon euroyu biraz aşan ajandaların yoğun ilgi gördüğünü kaydetti.

KİŞİSEL ÖZÜR TALEP EDİLDİ
Avrupa Parlamentosu'ndaki Hıristiyan Demokrat milletvekilleri sorumlulardan hesap sorulmasını ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun kişisel olarak özür dilemesini talep etti.

Avrupa Katolik Komisyonu Sözcüsü Johanna Touzel, AB Komisyonu'nun ajandalarda Hıristiyan dini bayramlarına yer vermemesini "son derece garip" bulduklarını belirterek, "Noel ve Paskalya, yüzmilyonlarca Hıristiyan ve Avrupalının önemli bayramlarıdır. Bunların dışarda bırakılması tuhaf. Umarım bilinçli değildir. Eğer AB Komisyonu ajandasında Noel'i bayram olarak işaretlemiyorsa, o halde 25 Aralık'ta da normal çalışmasını sürdürmelidir" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com