AB Komisyonu'ndan Avusturya'ya "yasal düzenleme" çağrısı

AB Komisyonundan Avusturyaya yasal düzenleme çağrısı
Komisyon, Avusturya hükümetinden, Türk vatandaşlarına yönelik uyguladığı vize ve oturum şartlarını yasal güvenceye kavuşturmasını istedi

VİYANA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türk vatandaşlarına yönelik vize ve oturum şartlarını düzeltmeyen Avusturya hükümetine yasal düzenleme yapma çağrısında bulundu.

Komisyon'un, yönetmeliklerin sorunun çözümünde yeterli olamayacağını belirterek, hükümetten yasal düzenleme talebini yinelediği belirtildi.

Yeşiller Partisi Milletvekili Alev Korun, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, komisyonun talebinin "Olumlu" olduğunu ve hükümetin bir an evvel yabancı ve göç kanununda yasal düzenlemeye gitmesi gerektiğini söyledi.

İki yıl önce bu konuyu gündeme getirdiklerini hatırlatan Korun, hükümetin kararı uygulamamak için bugüne kadar yönetmeliklerle idare ettiğini vurgulayarak, "Oturum ve yerleşim kanunlarında düzenleme yapılırsa insanlar haklarının ne olduğunu öğrenebilir, haklarına dayanarak itiraz edebilir ama yazılı olmadığı için kimse haklarını bilmiyor" dedi.

-"Bu, olumlu bir adımdır"-

Korun, hükümetin iki ay içinde oturum ve yerleşim kanunlarında somut düzenleme yapması gerektiğini aksi takdirde Avrupa Adalet Divanı'nda dava açılacağını aktararak, şöyle konuştu:

"Bu iş yönetmelikle olmaz. Çünkü yönetmelik İçişleri Bakanlığı tarafından her zaman değiştirilebilir. İnsanların haklarını tam olarak vermemek için bunu yapıyorlar. Komisyon bunu fark etti, o yüzden değiştirilmesini ve anlaşmalara uygun bir şekilde yapılmasını talep ediyor. Bu, olumlu bir adımdır. Hükümetin neyi seçeceğini önümüzdeki iki ay içinde göreceğiz. Hukuk devletinin üstünlüğüne inanan hükümetin atması gereken adım bellidir. Anlaşmadan doğan koşulların kötüleştirilmesi yasağının tamamen uygulanması gerekiyor."

Komisyon, geçen yıl Avusturya hükümetinden, Türk vatandaşlarına uygulanan vize ve oturum şartlarıyla ilgili yasal düzenleme yapmasını talep etmişti. Hükümet ise sorunun ilgili birimlere gönderilen yönetmelikle çözüldüğünü açıklamıştı.

AB anlaşmalarına göre, 1995 ylında AB üyesi olan Avusturya, Türk vatandaşlarının oturma ve çalışma şartlarını kötüleştiremiyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com